Šodienas redaktors:
Jānis Tereško
Iesūti ziņu!

Vēsturisko ūdenstorni Alīses ielā plāno nodot Jūgendstila centram

Raksta foto
Foto: Edijs Pālens/LETA

Pēc arhitekta Vilhelma Bokslafa projekta celto Rīgas vēsturisko ūdenstorni Alīses ielā plānots nodot Jūgendstila centram.

Šādu ierosinājumu ceturtdien konceptuāli atbalstīja Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta komiteja.

Izglītības, kultūras un sporta departaments skaidro, ka ūdenstornis ir izcils jūgendstila perioda tehnoloģijas raksturojošs objekts, nozīmīga industriālā mantojuma ēka, kas saglabājusi savu autentisko substanci.

Tas celts 1910.-1911.gadā pēc Bokslafa projekta. Pilnībā saglabājusies torņa autentiskā arhitektoniskā apdare, kā arī tā inženiertehniskais aprīkojums, kas ir Eiropas industriālā mantojuma daļa.

Pašlaik ūdenstornis nepilda savas sākotnējās funkcijas un tam nepieciešams rast jaunu pielietojumu. Paredzēts, ka ūdenstorņa ēka varētu tikt pielāgota kultūras funkciju veikšanai, iesaistot gan pašvaldības kultūras iestādes, gan nevalstiskā sektora un apkaimes kopienas iniciatīvas.

Departaments kā ēkas pamatfunkciju saskata iespēju ūdenstornī veidot muzeja "Rīgas Jūgendstila centrs" filiāli. Muzeja krājumā ir 10 000 priekšmetu, no kuriem ekspozīcijā esošajās telpās Alberta ielā 12 iespējams iekļaut tikai 2000 eksponātu, tādēļ atbilstošu telpu nodrošinājums tam ir ļoti būtisks.

Ēkas sekundārās funkcijas būtu dažāda veida publisku kultūras un kultūrizglītojošu pasākumu un aktivitāšu nodrošināšana, sadarbībā ar pašvaldības un nevalstiskā sektora institūcijām, iesaistot arī tuvāko apkaimju biedrības un vietējās kopienas dalībniekus.

Latvijas Industriālā mantojuma fonds uzskata par nepieciešamu saglabāt esošo ūdenstorņa aprīkojumu, rekonstruējot trūkstošos aprīkojuma elementus, eksponēt iekārtu būves jaunajā interjerā un padarīt pieejamu šo industriālā mantojuma objektu sabiedrībai.

Kā tika skaidrots deputātiem, izvietojot ūdenstornī muzeju, tā pagrabstāvā varētu izvietot tehniskās telpas, pirmajā - informācijas centru, bet no otrā līdz ceturtajam stāvam būtu muzeja ekspozīciju telpas.

Ūdenstorņa piektajā stāvā varētu atrasties publiski pieejamas telpas un radošās darbnīcas, bet pēdējā, sestajā stāvā būtu kafejnīca.

Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta komiteja nolēma konceptuāli atbalstīt Rīgas Jūgendstila centra filiāles izveidi ūdenstornī, nosakot to kā ēkas pamatfunkciju, bet kā ēkas sekundārās funkcijas - dažāda veida publisku kultūras un kultūrizglītojošu pasākumu un aktivitāšu nodrošināšanu, sadarbībā ar pašvaldības un nevalstiskā sektora institūcijām.

Komiteja arī nolēma lūgt Finanšu un administrācijas lietu komiteju rast iespēju piešķirt 250 000 eiro ūdenstorņa Alīses ielā 4 iegūšanai pašvaldības īpašumā no SIA "Rīgas ūdens".

"Rīgas ūdens" rīcībā ir četri unikāli vēsturiski ūdenstorņi. Mazās Matīsa ielas dvīņu ūdenstorņi celti no 1896. līdz 1897.gadam, un tos projektēja inženieri un arhitekti Oto Intce un Rūdolfs Frišs. Šie ūdenstorņi bija pirmie Rīgas ūdenstorņi un ir valsts nozīmes arhitektūras piemineklis. Čiekurkalnā, Gaujas ielā, un Alīses ielā, Pārdaugavā, atrodas arhitekta Boksalfa projektētie un 1910.-1912.gadā celtie ūdenstorņi. Visi torņi ir saglabājuši gan vēsturisko veidolu, gan senās ūdensapgādes iekārtas.

Komentāri
Svarīgākais
Uz augšu