:format(webp)/nginx/o/2025/04/12/16775121t1h7e85.jpg)
Minhenes Ifo institūta vadītājs Klemenss Fuests brīdina par pasaules ekonomikas krīzi. Viņš uzskata, ka “pašlaik notiekošais ir trauksmes signāls.” Amerikas Savienotās Valstis vienas pašas nevar sagraut pasaules ekonomiku, taču Trampa uzsāktā eskalācija turpinās un nenoteiktība saglabājas.
Minhenē bāzētais Ifo ekonomisko pētījumu institūts ir brīdinājis par jaunu globālo ekonomikas krīzi, ņemot vērā pieaugošo protekcionismu. Ja Ķīna un Eiropa līdztekus ASV pieņems protekcionisma ekonomikas politiku, “tas varētu izraisīt lielu krīzi”, laikrakstam “Süddeutsche Zeitung” sacīja Ifo institūta vadītājs Klemenss Fuests. Tomēr ASV viena pati par sevi pasaules ekonomiku krīzē nevar ievest.
“Ja visi dosies nepareizā virzienā, tas var izraisīt lielu krīzi,” saka Fuests. Lai gan Tramps sākotnēji atkāpās no saviem noteikumiem attiecībā uz lielāko daļu valstu un vismaz uz 90 dienām apturēja dažus no saviem papildu tarifiem, viņš pret Pekinu vēršas ar vēl stingrākiem soļiem. ASV tagad pieprasa noteikt papildu muitas tarifus 145% apmērā importam no Ķīnas, savukārt Pekina vēlas piemērot 125% ASV precēm.
Tāpēc, pēc Fuesta domām, šis jautājums “nav noņemts no dienaskārtības”, eskalācija ar Ķīnu turpinās un nenoteiktība saglabājas. Īpašas briesmas ekonomists saskata faktā, ka
ASV, pasaules nozīmīgākā ekonomiskā lielvara, pašlaik grauj savu kā uzticama līgumpartnera reputāciju.
“Procentu likmes ASV pieaug, dolāra kurss krītas,” sacīja Fuests. “Tas ir trauksmes signāls.”
Divas trešdaļas pasaules akciju tirgus kapitalizācijas ir ASV akciju tirgū, un dolārs ir pasaules valūta. “Ja tas viss apgāzīsies, sekas būs neaprēķināmas.”
Tas, ka Eiropas Savienība, atšķirībā no Ķīnas, nesteidzās ar savu reakciju uz ASV tarifiem, ir pareizi. “Tas nodrošinās pēc iespējas vēsākas galvas,” uzsvēra Ifo vadītājs.
Fuests uzskata, ka, iespējams, ASV valdības obligāciju pēkšņais kritums ir iemesls, kāpēc Tramps tagad ir atkāpies no sākotnējām prasībām. Tas parāda, ka politiķu manevru iespējas ir ierobežotas, “cita starpā arī finanšu tirgu un līdz ar to arī mūsu visu spēka dēļ”, uzskata Fuests. “Ja valdības rīkojas pilnīgi neprognozējami un destruktīvā veidā, tām tiek atņemta nauda un uzticība.”
Strīds par tarifiem starp divām pasaules lielākajām ekonomikām varētu negatīvi ietekmēt pasaules ekonomiku. Trampa tarifu politika jau ir izraisījusi milzīgus satricinājumus akciju tirgos.