:format(webp)/nginx/o/2025/04/12/16775179t1h6bda.png)
ASV prezidentam Donaldam Trampam, šķiet, nav patikusi Baltajā namā iekārtotā siena: Viņš bez liekas kavēšanās licis noņemt sava priekšgājēja portretu un uzlikt savu attēlu. Ļoti redzamā vietā.
Pārkārtošana un pārbūve Baltajā namā turpinās: tagad tur ir Donalda Trampa attēls pēc atentāta mēģinājuma pret viņu pagājušā gada jūlijā. Tas aizstāj bijušā ASV prezidenta Baraka Obamas oficiālo portretu, kas iepriekš bija novietots šajā vietā, paziņoja Baltais nams.
Pēc tā atklāšanas 2022. gadā Obamas portrets bija izvietots Valsts stāva foajē, netālu no kāpnēm uz prezidenta rezidenci. Atbilstoši Baltā nama tradīcijai pēdējo prezidentu portreti vienmēr ieņem visredzamākās vietas šajā namā, tāpēc tie uzreiz piesaista viesu uzmanību.
Kā ziņots, Obamas portrets joprojām atrodas foajē, taču ir pārvietots uz pretējās sienas, kur iepriekš bija bijušā prezidenta Džordža Buša portrets. Tagad tas tiks pārvietots tuvāk viņa tēva un priekšgājēja Džordža Buša seniora portretam, kas atrodas rezidences kāpņu telpā.
Tas, ka Tramps vai viņa komanda bez iepriekšēja brīdinājuma uzstāda jaunu prezidenta portretu, ir diezgan neparasts gadījums. Novērotājus mulsina arī tas, ka jaunais papildinājums ir novietots tieši šeit. Tas ir tāpēc, ka bijušo ASV prezidentu portreti tradicionāli tiek izvietoti Valsts stāva foajē. Tomēr Tramps ir arī atkārtoti ievēlēts bijušais prezidents.
Taču šī nav pirmā reize, kad Tramps izraisa izbrīnu, pārveidojot Baltā nama sienas iekārtojumu.
Gleznā redzams Tramps uzreiz pēc tam, kad pagājušā gada jūlijā Butlera pilsētā Pensilvānijas štatā kampaņas pasākuma laikā uz viņu tika raidīti šāvieni. Tramps bija ievainots ausī un, Slepenā dienesta darbinieku ielenkts, pacēla gaisā dūri. Šo ikonisko tēlu Trampa kampaņas komanda padarīja par galveno viņa kampaņas sastāvdaļu.
Trampa portretu veidojis “modernais popmākslinieks”
Gleznas oriģinālu uz audekla radījis mākslinieks Marks Lipps (Marc Lipp), un Baltajam namam to dāvinājis Endrjū Polaks (Andrew Pollack), izmantojot Blue Gallery Delrejbīčā, Floridas štatā, teikts paziņojumā.
Some new artwork at the White House 👀 pic.twitter.com/l6u5u7k82T
— The White House (@WhiteHouse) April 11, 2025
Lippa tiešsaistes biogrāfija Blue Gallery tīmekļa vietnē raksturo viņu kā “mūsdienu popmākslinieku, kurš savu mīlestību pret mākslu pauž gleznās un skulptūrās”. Savukārt Pollaks ir autors un aktīvists. Viņa meita bija viena no skolniecēm, kas tika nogalināta 2018. gadā notikušajā apšaudē vidusskolā Parklendā, Floridas štatā.
Prezidentu portretu tradīcijas
Bijušo ASV prezidentu portretu iekārtošana ir tradicionāls pasākums, kas tiek publiski pavadīts. Piemēram, Baraks un Mišela Obamas 2012. gadā Baltajā namā uzņēma Džordžu Bušu un viņa sievu Loru, lai atklātu Buša portretu. Tomēr Tramps neuzaicināja Obamas uz oficiālu Baraka Obamas portreta atklāšanu. Tas tika atstāts nākamajam prezidentam Džo Baidenam un viņa sievai Džilai, lai 2022. gadā Obamas uzaicinātu uz reprezentāciju.
Līdzās prezidentu portretiem Baltajā namā ir izstādītas arī attiecīgās pirmās lēdijas gleznas. Tās rotā gaiteņus un telpas ēkas sabiedriskajās telpās. Kolekcija sākas ar Džordžu Vašingtonu, Amerikas pirmo prezidentu. Kongress tolaik iegādājās viņa portretu.
Citas bijušo prezidentu un pirmo dāmu gleznas bieži nonāca Baltajā namā kā dāvanas. Kopš 20. gadsimta 60. gadiem lielāko daļu gleznu ir finansējusi Baltā nama vēstures asociācija. Pašlaik ne visas ir izstādītas; dažas no tām pašlaik tiek konservētas vai ir nodotas glabāšanā.
Iespējams, paies vēl kāds laiks, līdz Baltajā namā parādīsies Džo un Džilas Baidenu portreti. Parasti paiet vairāki mēneši vai pat gadi no brīža, kad tiek atstāts amats, līdz portreta gleznošanai.