Šodienas redaktors:
Agnija Reiniece
Iesūti ziņu!

Ar kampaņu cer laikus pamanīt iedzimtus asiņošanas traucējumus

Raksta foto
Foto: Shutterstock

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) ārsti sadarbībā ar Latvijas Hemofilijas biedrību no šodienas līdz 25.aprīlim rīko informatīvu kampaņu "Sievietes asiņo: kā atšķirt normu no slimības simptoma", informēja iestādē.

Šogad Pasaules hemofilijas dienas laikā Austrumu slimnīca vērsīs sabiedrības uzmanību iedzimtiem asins recēšanas traucējumiem sieviešu populācijā. Visbiežākā slimība šajā grupā ir Villebranda slimība, kas Rietumeiropā diagnosticēta vidēji 1% iedzīvotāju - citi asins recēšanas traucējumi ir daudz retāki.

Savukārt Latvijā slimnieku skaits, kuriem Villebranda slimība tiek atklāta, ir neatbilstoši zems, uzsver RAKUS.

Kampaņas mērķis ir veicināt izpratni par to, kā nediagnosticētas iedzimtas asins recēšanas traucējumu slimības negatīvi ietekmē ne tikai sievietes dzīves kvalitāti, bet ierobežo arī terapijas iespējas un rada lielu noasiņošanas risku ķirurģisku operāciju vai manipulāciju laikā.

Austrumu slimnīcas Hematoloģijas klīnikas vadītāja, profesore Sandra Lejniece skaidro, ka kampaņas laikā slimnīcas speciālisti vēlas akcentēt to, ka sievietēm ar iedzimtiem asins sarecēšanas traucējumiem pastiprināta asiņošana menstruāciju laikā ir viens no slimības simptomiem.

Pastiprinātais ikmēneša asins zudums laika gaitā rada dzelzs zudumu, tāpēc daudzām sievietēm attīstās dzelzs deficīta anēmija. Šīm sievietēm ir samazināta dzīves kvalitāte - gan ilgo un lielo asiņošanu dēļ, gan dzelzs deficīta anēmijas dēļ, skaidro Lejniece.

Tamdēļ akcijas laikā īpaši tiek uzrunātas sievietes ar pastiprinātu menstruālo asiņošanu, kam ginekologs nekādu saslimšanu nav atradis.

Asiņošanai ir vairākas pazīmes, piemēram, ievērojams asins zudums un menstruācijas ilgst vairāk nekā septiņas dienas. Tāpat lielās asiņošanas dēļ tiek kavēta skola vai darbs, bieži jāmaina menstruācijas higiēnas līdzekļi, turklāt nākas lietot dažāda veida līdzekļus vienlaikus un jebkad bijis dzelzs deficīts vai ārstēta dzelzs deficīta anēmija.

Kampaņas laikā sievietes kopā ar ģimenes ārstu aicinātas aizpildīt testu un pierakstīties hematologa konsultācijai.

Elektroniskais tests pieejams Latvijas Hemofilijas biedrības mājaslapā. Testa aizpildīšanā var palīdzēt arī ģimenes ārsts. Ja testa rezultāti liecinās, ka nepieciešami papildu izmeklējumi, no 14.aprīļa plkst.12 līdz 25.aprīļa plkst.17 darba laikā iespējams zvanīt uz RAKUS vienoto pieraksta tālruni un pieteikties hematologa konsultācijai.

Austrumu slimnīcas hematologi konsultēs un izvērtēs pacienšu veselības problēmas, to cēloņsakarību un ieteiks turpmākos risinājumus.

Ierodoties uz konsultāciju, būs nepieciešams ģimenes ārsta nosūtījums vai arī iespējama maksas konsultācija. Atkarībā no pacienšu skaita konsultācijas notiks no maija turpmākajos vasaras mēnešos atbilstoši ambulatorā pieraksta laikiem.

Savukārt 15.aprīlī paredzēts RAKUS hematologu un ginekologu organizēts apmācību seminārs ārstniecības un aprūpes speciālistiem, par to, kā agrāk diagnosticēt un uzsākt ārstēšanu sievietēm ar iedzimtiem asiņošanas traucējumiem.

Semināram var pieteikties elektroniski un tas notiks attālināti, platformā "Zoom" no no plkst.15 līdz 16.

Dalība seminārā ir bez maksas. Tajā par attiecīgo tēmu referēs Lejniece, kā arī ginekoloģe, profesore Dace Rezeberga. Par dalību seminārā tiks piešķirti tālākizglītības punkti.

Komentāri
Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu