Šodienas redaktors:
Agnija Reiniece
Iesūti ziņu!

Kas ir kas Rēzeknes vēlēšanās

Raksta foto
Foto: Re:baltica

Rēzeknē uz mēra krēslu atkal tēmē pilsētu līdz bankrota slieksnim novedušais Aleksandrs Bartaševičs. Viņa kritiķi nespēj izvirzīt vienu līdzvērtīgu sāncensi.

LPV/Kopā Latvijai

Par pilsētas novešanu līdz bankrotam atstādinātā bijušā mēra Aleksandra Bartaševiča saraksts. Viņu šobrīd arī tiesā par ierobežotas pieejamības informācijas izpaušanu un nepatiesām ziņām deklarācijā 16 gadu garumā, slēpjot savus īpašumus. Neraugoties uz to, pilsētā viņam arvien ir liels atbalsts.

Kopā Latvijai (KL) izveidoja, kad Bartaševiču izslēdza no Saskaņas par prokremliskiem uzskatiem. Saraksts, kura pārstāvji savā starpā runā krieviski un skumst par padomju okupācijas režīmu slavinošu objektu aizvākšanu. Tā biedrus Rēzeknē biežāk varēja satikt 9.maija, nevis 18.novembra pasākumos.

LPV/KL sola daudz ko, bet nav skaidrs, kāpēc, valdot Rēzeknē tik daudz gadu, Bartaševičs to vēl nav izdarījis. Sola arī atjaunot lietas, kuras paši likvidēja. No jaunumiem – sazināties ar iedzīvotājiem minoritāšu valodās (proti, krieviski) un atjaunot izdevumu “Rēzeknes vēstnesis”, kas slavināja Bartaševiču.

Šlesera LPV pieaicināta tikai atpazīstamības veidošanai vai populistiskā elektorāta iegūšanai. Izteiktu LPV līderu Rēzeknē nav. Ir pārbēdzējs no Saskaņas Jānis Tutins.

Sarauj, Latgale!

Daugavpils mēra Andreja Elksniņa mēģinājums Rēzeknē. Saraksta līderi Rēzeknē redzēti tikai uz vēlēšanu kampaņu – pilsētas glābēji, kuri tajā nav ne dzīvojuši, ne strādājuši.

Pirmais numurs – no Saskaņas ievēlētais Rīgas domnieks Andris Morozovs, kas šobrīd vada Daugavpils olimpisko centru. Otrā – influencere Aija Nagle, kas sociālajos tīklos atpazīstamību ieguva ar komplimentārām intervijām ar Elksniņu. Pirms vēlēšanām vietējā radiostacijā “Ef-Ei” viņai iedalīja raidlaiku un nosauca par žurnālisti (vienam no tās īpašniekiem, Vladimiram Ivanovam, pieder arī “Divu krastu radio”, ko mediju regulators sodīja par Elksniņa un Daugavpils domes slēptu reklamēšanu). Kandidāte sociālajos tīklos aktīvi atrāda savus braucienus uz Latgali. Sarakstā trešais ir portāla nashrezekne.lv vadītājs Jevgēnijs Sadovskis.

“Bezprecedenta ģeopolitiskie notikumi pēdējā laikā ir radījuši apstākļus, ka pasaule ap Latviju atkal kļuvusi mainīga un bīstama. Mēs vairs nevaram būt pārliecināti par savlaicīgu ekonomisko vai militāro palīdzību un paļauties, ka kāds rūpēsies par mūsu interesēm,” teikts partijas programmā.

Saskaņa

Saskaņa ir paplukusi arī Rēzeknē. Atpazīstamākais sarakstā ir bijušais Saeimas deputāts Jānis Krišāns (2.numurs). Sola operatīvo dienestu spēju stiprināšanu, pilnīgu budžeta revīziju un izšķērdēšanas novēršanu, mazākumtautību kultūras un valodas (vienskaitlī) attīstību un ieguldījumus infrastruktūrā. Saraksta cilvēki kopumā Rēzeknē ir ne visai atpazīstami, bet solījumi – vispārīgi. Nav saprotams, kā tos īstenos.

Latvijas Krievu savienība

Šim sarakstam Rēzeknē atradušies tikai pieci cilvēki. Programmā lepojas, ka panākuši Maskavas un Kosmonautu ielu nepārdēvēšanu. Sola bezmaksas krievu valodas fakultatīvus un papildnodarbības bērniem un pusaudžiem, lai viņi varētu apgūt savu dzimto valodu un klasisko krievu literatūru. Tāpat tiek solīta “Krievu māja” – vieta kultūrai, un domes saziņa ar pilsētas iedzīvotājiem arī krieviski. Pārvarēt piecu procentu barjeru būs grūti.

Latgales partija

Reģionāla partija, kas šoreiz ambiciozi startē viena (iepriekš bija kopējā sarakstā ar pārējām “latviešu partijām”). Saraksta līderis Valdis Stepiņš – uzņēmējs, kurš savulaik nodrošināja Rēzeknes sabiedrisko transportu un šajā sakarā konfliktēja ar toreizējo mēru Bartaševiču (vēlāk pēdējais izveidoja pašvaldības uzņēmumu “Rēzeknes satiksme”, bet strīdniekam palika tikai daži novada pārvadājumi, līdz bankrotēja). Sola reklamēt industriālo parku, izveidot Amatniecības centru un veicināt gastrotūrismu, jauno tukšo SPA padarīt par rehabilitācijas centru un atjaunot bezmaksas transportu vecīšiem un mediķiem. Vietējie vērtē, ka pārvarēt piecu procentu barjeru būs ļoti grūti.

Nacionālā apvienība + Jaunā Vienotība + Latvijas attīstībai

Ja NA un JV kopā startēja jau iepriekšējās vēlēšanās, šoreiz pievienojusies LA (un pazudušas LZP, LRA un Latgales partija). Saraksta līdere – Ērika Teirumnieka, kura deputāta amatu Rēzeknē cer apvienot ar izpilddirektores darbu Rēzeknes novadā. Sarakstā ir samērā daudz atpazīstamu cilvēku. Ir arī pārbēdzēja no Saskaņas – Krista Freiberga, kura pazīstama kā vietējo uzņēmēju pārstāve. Partija sola saglabāt latgalisko kultūrvidi un latgaliešu valodu kultūras norisēs, nodrošināt caurskatāmus lēmumus, izveidot industriālo parku. Saraksta kampaņa Rēzeknē praktiski nav manāma, kamēr Bartaševiča avīze jau vairākkārt nokļuvusi gandrīz katrā pastkastē.

Progresīvie

Saraksts, kuru neviens Rēzeknē negribēja ņemt bariņā, tāpēc viņi palika vieni. Viens no kuluāros minētajiem iemesliem – “ideoloģiskas atšķirības”, proti, partijas atbalsts LGBT kopienai, kura Rēzeknē faktiski nav manāma. Partija sola domes un tās uzņēmumu izdevumu un funkciju auditu, lai novērstu izšķērdību un atrastu papildus naudu pilsētas attīstības programmām. Tāpat solās cīnīties pret korupciju un veicināt konkurenci pašvaldības iepirkumos. Vietējās politikas vērotāji uzskata, ka pārvarēt piecu procentu barjeru būs ļoti grūti.

Latvijas Zaļā partija + Latvijas Reģionu apvienība + Jaunā konservatīvā partija

Saraksta galvgalī – trīs atlaistās domes deputāti, kas strādāja opozīcijā Bartaševičam. Līderis – bijušais Rēzeknes domes priekšsēdētājs Juris Guntis Vjakse (2006 – 2009), rindās pilsētā zināmi medicīnas un kultūras darbinieki. “Bijām pārmaiņu līderi, panākot pilsētas budžeta izsaimniekošanas apturēšanu un demokrātisku pārmaiņu ieviešanu. Turpinām ieviest godīgu un atklātu pašvaldības pārvaldību. Šajā ģeopolitiski trauslajā laikā svarīgi būt pilsoniski atbildīgam, sargāt savu valstiskumu un neatkarību,” teikts programmā. Kampaņa pagaidām tikpat nemanāma kā otrai “latviešu apvienībai”.

Zaļo un Zemnieku savienība

Saraksts, kura pirmie divi numuri ikdienā vairs nedzīvo Rēzeknē. Viens – Vjačeslavs Dubovskis – ir klimata un enerģētikas ministra ārštata padomnieks inovāciju jautājumos un mīt Rīgā. Otrs ir bijušais “Rēzeknes satiksmes” vadītājs Jevgēnijs Koršenkovs, kurš dzīvo Daugavpilī. Abi zināmi kā Bartaševiča kritiķi. Pret Koršenkovu domes uzņēmums sekmīgi vērsās tiesā, jo uzskatīja, ka viņš kā bijušais valdes loceklis ir atbildīgs par nepamatoti sadārdzinātas degvielas iepirkumu. Pats viņš sevi par vainīgu neuzskata un sauc to par atriebību. ZZS sola atjaunot bezmaksas sabiedrisko transportu, piesaistīt slimnīcai vadošos ārstus, lielākus sociālos pabalstus un par 30% samazināt apkures rēķinus.

Suverēnā vara/Jaunlatvieši

“Ģimenes vērtību” aizstāves Jūlijas Stepaņenko un dezinformatora Rūdolfa Brēmaņa saraksts sola sešus “labākos kandidātus, lai Rēzekne kļūtu par vietu, kur katrs iedzīvotājs jūtas drošs, atbalstīts un iesaistīts kopienas dzīvē”. Viņus pilsētā nepazīst, un nav dzirdēts par viņu darbiem. Līdz ar to iekļūšana domē – maz ticama.

Saraksti sarindoti iesniegšanas secībā. Informācijas vākšanā palīdzēja Tenis Bikovskis.

Komentāri
Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu