Šodienas redaktors:
Agnija Reiniece
Iesūti ziņu!

"Latvijas pastam" bez konkursa paredz pagarināt universālā pasta pakalpojuma saistības

Raksta foto
Foto: Evija Trifanova/LETA

VAS "Latvijas pasts" bez Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) konkursa organizēšanas plānots pagarināt universālā pasta pakalpojuma (UPP) saistības par diviem gadiem - līdz 2028.gada 31.decembrim, liecina Satiksmes ministrijas (SM) saskaņošanai virzītais likumprojekts.

SM skaidro, ka Pasta likumā ir noteikts regulējums par UPP nodrošināšanu, kas tostarp paredz UPP sniedzēju izvēlēties konkursa kārtībā. Tādējādi 2026.gadā Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijai (SPRK) būtu jāorganizē konkurss UPP sniedzēja izvēlei un UPP saistību noteikšanai uz pieciem gadiem - no 2027.gada 1.janvāra līdz 2031.gada 31.decembrim.

Tomēr Eiropas Savienības (ES) līmenī turpinās diskusijas par nepieciešamību grozīt pasta regulējumu, ņemot vērā pārmaiņas pasta tirgū. SM norāda, ja tiks sākts grozījumu izstrādes process, iespējams, ka jauns regulējums varētu atšķirties no pašreiz Pasta likumā noteiktā, tādējādi Pasta likumā būtu jānosaka pārejas regulējums UPP saistību pagarināšanai, nerīkojot konkursu, un nosakot UPP saistības tikai uz diviem gadiem.

Tādējādi plānots, ka SPRK, nerīkojot konkursu, pagarinās UPP saistības uz diviem gadiem no 2027.gada 1.janvāra tam pasta komersantam, kuram ir noteiktas saistības sniegt UPP līdz 2026.gada 31.decembrim.

Atbilstoši SPRK lēmumam 2021.gada jūlijā "Latvijas pastam" tika noteiktas UPP saistības no 2022.gada 1.janvāra līdz 2026.gada decembrim.

Ministrijā uzsver, ka pēdējo piecu gadu laikā dažādos forumos tika pausti viedokļi, ka pasta nozarē ir notikušas nozīmīgas pārmaiņas, un ES pasta direktīva vairs neatbilst reāliem apstākļiem.

Vienlaikus Eiropas Komisijas (EK) uzdevumā tika veikts pētījums par pasta nozares nākotni. Pētījuma secinājumos visos scenārijos atzīta nepieciešamība grozīt pašreizējo regulējumu, lai risinātu nozares problēmas un nodrošinātu, ka ES pasta tiesiskais regulējums joprojām ir atbilstošs un efektīvs. Tomēr 2025.gadā EK darba plānā nav paredzēts uzdevums pārskatīt pasta direktīvu, tāpēc ES Padomes prezidentūra gatavo vēstules projektu EK, mudinot uz aktīvāku rīcību šajā jomā, kā arī aicinot prezentēt turpmākās rīcības plānu ar termiņiem.

Tādējādi ministrijā pauž uzskatu, ka salīdzinājumā ar spēkā esošām prasībām grozītajā Pasta direktīvā varētu būt noteiktas atšķirīgas prasības attiecībā uz UPP nodrošināšanu, līdz ar to UPP saistības, kas Latvijā konkursa kārtībā tiktu noteiktas līdz 2031.gada 31.decembrim, varētu neatbilst jaunajam Eiropas regulējumam.

Ņemot vērā, ka ES Padomes prezidentūra no EK sagaida atbildi par turpmākās rīcības plānu, un patlaban nav indikāciju par konkrētiem pasākumiem un termiņiem, SM ieskatā būtu lietderīgi no 2027.gada 1.janvāra UPP saistības noteikt uz īsāku laiku - uz diviem gadiem.

Lai SPRK neradītu nesamērīgu administratīvo slogu un nelietderīgas izmaksas konkursa procedūras organizēšanai īsam periodam, SM ieskatā ir lietderīgi pagarināt esošās UPP saistības, nerīkojot konkursu.

UPP ir minimālais noteiktas kvalitātes pasta pakalpojumu kopums, kas pieejams visiem lietotājiem Latvijā par vienotu tarifu neatkarīgi no to ģeogrāfiskās atrašanās vietas. UPP sniedzējam ir pienākums nodrošināt iekšzemes un pārrobežu vēstuļu korespondences un pasta paku sūtījumu, kā arī abonētās preses piegādi. Pakalpojuma tarifus pasta nozarē apstiprina SPRK.

Jau ziņots, ka "Latvijas pasts" apgrozījums pagājušajā gadā, pēc provizoriskiem datiem, bija 93,797 miljoni eiro, kas ir par 13,4% mazāk nekā 2023.gadā, kā arī kompānija cieta zaudējumus 195 356 eiro apmērā pretstatā peļņai gadu iepriekš.

"Latvijas pasts" nodrošina pasta pakalpojumu pieejamību visā Latvijas teritorijā. Uzņēmums nodrošina iekšzemes un starptautiskās piegādēs, sākot ar e-komercijas un paku sūtījumiem līdz presei, vēstuļu korespondencei un personalizētiem loģistikas risinājumiem. "Latvijas pasts" ir valstij pilnībā piederošs uzņēmums, kurā strādā apmēram 1900 darbinieku.

Komentāri
Svarīgākais
Uz augšu