/nginx/o/2025/04/16/16782883t1h1c45.jpg)
Sēlijai ir izstrādāta Viedā reģiona stratēģija, kas ir pirmā attīstības stratēģija, kas tapusi kādai no vēsturiskajām zemēm, aģentūru LETA informēja kopienu sadarbības tīkla "Sēlijas salas" pārstāvji.
Otrdien Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijā iepazinās ar Sēlijas Viedā reģiona stratēģiju, ko komisijas deputātiem prezentēja kopienu sadarbības tīkla "Sēlijas salas" un biedrības "Ūdenszīmes" pārstāvji.
Viedā reģiona stratēģija Sēlijas vēsturiskajai zemei izstrādāta no 2023. līdz 2024.gadam. Šī ir pirmā attīstības stratēģija, kas izstrādāta kādai latviešu vēsturiskajai zemei, kā arī pirmā reģionāla mēroga stratēģija, kuru veidojušas pilsoniskās sabiedrības organizācijas. Dokumentā izvirzīti četri stratēģiskie mērķi un aprakstīts rīcības plāns šo mērķu sasniegšanai, ar ko iepazinās sēdes dalībnieki.
Viens no apspriežamajiem tematiem bija Sēlijas vēlēšanu apgabala izveide, lai nodrošinātu lielāku iedzīvotāju pārstāvniecību augstākajā lēmējvaras institūcijā. Pašlaik Saeimā no 100 deputātiem vienīgā ievēlētā Sēlijas pārstāve esot Līga Kļaviņa (ZZS), kura dzīvo Ābeļu pagastā. Lai arī deputātu vidū nebija pilnīgas vienprātības, kā to panākt, visi klātesošie atbalstīja šīs ieceres virzīšanu tālākai diskusijai.
Sēdē tika pārrunāts, kā palielināt informācijas pieejamību par Sēliju Latvijas Sabiedriskajā Medijā. Deputāte Ilze Indriksone (NA) atgādināja, ka sabiedriskais pasūtījums ir politiski neietekmējams process un deputāti ar vienu parakstu nevar neko mainīt. Taču nevalstiskās organizācijas kā sabiedrības daļa varot sagatavot savus priekšlikumus sabiedriskā pasūtījuma veidošanai nākamajai sezonai, lai mediju saturā informācija no reģioniem parādītos gan biežāk, gan saturiski dažāda.
Jau ziņots, ka sēdes gaitā Sēlijas asociācijas vadītāja, Aizkraukles novada domes deputāte Evija Vectirāne (ZZS) izteica atbalstu idejai, ka Saeimas vēlēšanās būtu jānosaka arī Sēlijas vēlēšanu apgabals. Tas nodrošinātu, ka iedzīvotājiem būtu savi pārstāvji parlamentā.
Pašlaik Latvija Saeimas vēlēšanās ir sadalīta piecos vēlēšanu apgabalos - Rīgas, Zemgales, Vidzemes, Kurzemes un Zemgales.