Šodienas redaktors:
Agnija Reiniece
Iesūti ziņu!

Gada laikā IKEA klimata pēdas nospiedums samazinājies par 5%

Raksta foto
Foto: Publicitātes foto

Kā liecina jaunākie ilgtspējas un klimata ziņojumi, globāli IKEA klimata pēdas nospiedums 2024. finanšu gadā (no 2023. gada 1. septembra līdz 2024. gada 31. augustam) salīdzinājumā ar iepriekšējo finanšu gadu samazinājās par 5 % un salīdzinājumā ar atskaites punktu 2016. finanšu gadā – par 28%*. Būtiskākā attīstība ir atjaunojamās enerģijas īpatsvara palielināšanās ražošanā un mazumtirdzniecībā, kā arī investīcijas materiālu inovācijās un ražošanas procesos.

“Ilgtspēja līdz ar pieejamību un sasniedzamību ir neatņemama daļa no mūsu uzņēmējdarbības un ilgtermiņa apņemšanās iedvesmot un dot cilvēkiem iespēju dzīvot ilgtspējīgāku dzīvi mājās. Tāpēc nepārtraukti veicam uzlabojumus enerģijas, ūdens, atkritumu un mūsu preču kalpošanas laika pagarināšanas jomā, lai nodrošinātu resursu ziņā efektīvāku dzīvesveidu. Pāreja uz aprites ekonomiku ietver ne tikai dizaina inovācijas un otrreiz pārstrādātu, atjaunojamu materiālu izmantošanu, bet arī jaunu iespēju radīšanu, ļaujot patērētājiem viegli rūpēties par precēm, tās izjaukt un atkal salikt, salabot un atjaunot, tādējādi pagarinot to kalpošanas laiku,” stāsta IKEA Latvija vadītājs Pēteris Grīnbergs.

 

Klimata ietekmes mazināšana Baltijā

Tiek lēsts, ka 2024. finanšu gadā IKEA ietekme uz klimatu ir 21,3 miljoni tonnu CO2 ekvivalenta. Tas ir par 5 % mazāk nekā 2023. finanšu gadā. Samazinājums ir saistīts ar atjaunojamo energoresursu izmantojuma pieaugumu, energoefektivitātes uzlabošanos, virzību uz transporta elektrifikāciju, kā arī ar ražošanas apjomu samazināšanos.

IKEA pārstāvis piebilst: “Mēs veicam pasākumus, lai uzraudzītu un mazinātu ietekmi uz vidi arī visās trijās Baltijas valstīs. Tas ietver enerģijas taupīšanu, optimizētu darbību un koncentrēšanos uz atbildīgu resursu izmantojumu. Piemēram, Latvijā gandrīz visa izmantotā elektroenerģija ir atjaunojamā, telpās ir LED apgaismojums ar laika grafiku, arī ventilācijas sistēmas darbojas pēc grafika, lai taupītu enerģiju. Uz IKEA veikala Rīgā jumta ir izvietoti saules kolektori ūdens sildīšanai, savukārt lietus ūdens tiek izmantots apstādījumu apūdeņošanai. Pircēju un kolēģu ērtībām autostāvvietā ir uzstādīti bezmaksas elektromobiļu uzlādes punkti. Mēs nepārtraukti strādājam, lai rastu jaunus un inovatīvus veidus, kā patērēt mazāk resursu.”

IKEA apņemšanās – līdz 2030. finanšu gadam uz pusi samazināt emisijas

Salīdzinot ar atskaites punktu 2016. gadā, relatīvās, uz apjomu balstītās emisijas samazinājās par 9 % vērtību ķēdes iepriekšējā posmā (piemēram, izejvielu ieguve un ražošana) un par 34 % – pakārtotajā posmā (piemēram, transportēšana, piegāde un preču lietošana). Tas liecina par progresu emisiju samazināšanā attiecībā uz apjomiem, kas ir pozitīvs solis ceļā uz izaugsmes un emisiju atsaistīšanu. Tā kā materiāli veido gandrīz pusi no IKEA klimata pēdas nospieduma, turpinās centieni palielināt otrreizējo izejvielu īpatsvaru, efektīvāk izmantot materiālus un izstrādāt preces ar mazāku ietekmi uz klimatu.

Šī gada klimata ziņojumā ir iekļauts Inter IKEA grupas 2030. finanšu gada klimata plāns. Tajā sniegts pārskats par galvenajiem pasākumiem, kas nepieciešami, lai līdz 2030. finanšu gadam uz pusi samazinātu kopējās emisijas visā vērtību ķēdē, salīdzinot ar atskaites punktu, un tas ir pirmais solis ceļā uz visaptverošāku pārejas plānu. Klimata ceļvedis parāda plašu pasākumu klāstu – no aprites ekonomikas principiem atbilstoša dizaina un atbildīgas materiālu sagādes līdz inovatīviem ražošanas procesiem. Tas ietver produktu izstrādi tādā veidā, lai tos varētu atkārtoti izmantot, atjaunot un pārstrādāt, un klimata pārmaiņu pamatcēloņu novēršanu, pakāpeniski atsakoties no fosilā kurināmā un cenšoties panākt 100 % atjaunojamās enerģijas izmantošanu visā vērtību ķēdē.

IKEA Ilgtspējas stratēģijā ir izklāstītas ambīcijas un saistības, veidojot kopīgu darba kārtību līdz 2030. gadam. Vairāk progresa piemēru ir atrodami IKEA 2024. finanšu gada ilgtspējas ziņojumā un IKEA 2024. finanšu gada klimata ziņojumā, starp IKEA Group, 12 franšīzes ņēmēju un piegādātāju uzņēmumiem. Katra IKEA uzņēmējdarbības daļa izvirza mērķus un nosaka vadlīnijas, lai īstenotu stratēģiju un ļautu veikt lokāli pielāgotus un atbilstošus pasākumus.

IKEA globālais progress ceļā uz ilgtspējas mērķu sasniegšanu

2024. gadā būtiskākās aktivitātes:

  • Atjaunojamās enerģijas īpatsvara palielināšana kopumā IKEA mazumtirdzniecības uzņēmumos (tostarp veikalos, noliktavās, birojos u. c., kas pieder Inter IKEA Group, kā arī IKEA franšīzes ņēmēju mazumtirdzniecības uzņēmumos, izņemot IKEA piederošās rūpnīcas, kas pieder IKEA Industry, un IKEA Components iepakojuma ražotājus un izplatītājus, jo to rādītājus iekļauj ražošanā) līdz 71 % 2024. finanšu gadā (2023. finanšu gadā – 67 %), atjaunojamās elektroenerģijas īpatsvaram palielinoties no 77 % līdz 81 %.
  • Sasniegts 100 % atjaunojamās elektroenerģijas īpatsvars vēl 93 rūpnīcās vai piegādātāju uzņēmumos, tādējādi kopējais atjaunojamās elektroenerģijas īpatsvars sasniedz 491 rūpnīcu vai piegādātāju (44 % no tiešajiem piegādātājiem).
  • Samazinātas siltumnīcefekta gāzu emisijas visā IKEA vērtību ķēdē absolūtā izteiksmē, ieskaitot materiālus, ražošanu, pārtikas produktu sastāvdaļas un preču lietošanu mājās.
  • Samazināts kopējais putu materiāla patēriņš matračos par 20 %, izmantojot alternatīvus komforta un dizaina risinājumus.
  • Pāreja uz papīra maisiņu izmantošanu mēbeļu furnitūras iepakojumos, tā samazinot plastmasas patēriņu par aptuveni 1400 tonnām gadā.
  • Tirgū nonācis jaunais PAX rāmis, kas paredzēts vieglai demontāžai un atkārtotai montāžai.
  • Pirms COP16 atbalstīja paziņojumu “Uzņēmējdarbība par dabu”, kurā aicināja atjaunot politiskos mērķus dabas aizsardzības jomā, tādējādi apliecinot atbalstu Globālās bioloģiskās daudzveidības sistēmas (GBF) ātrai īstenošanai.
  • IKEA Social Entrepreneurship 2024. finanšu gadā sadarbojās ar 11 sociālajiem uzņēmumiem, nodarbinot 10 000 cilvēku, kas ražo ar rokām darinātus produktus.

*Ietver IKEA veikalus un citas klientu apkalpošanas vietas IKEA mazumtirdzniecības uzņēmumos, kā arī IKEA zīmola izplatīšanas centrus, birojus utt. Emisijas, kas rodas, klientiem dodoties uz veikaliem, ir izslēgtas no Net Zero inventarizācijas saskaņā ar SBTI novērtējumu par Inter IKEA Group Net Zero mērķiem.

Uz augšu