:format(webp)/nginx/o/2025/04/19/16786706t1h8130.jpg)
Līdz brīdim, kad ASV prezidenta amatā stājās Donalds Tramps, ASV kā brīvdienu galamērķis piedzīvoja uzplaukumu. Taču tagad situācija ir mainījusies un ASV tūrisma industrijā arvien vairāk iezīmējas pretējas tendences, ko izraisa gan graujošā Trampa administrācijas attieksme pret Kanādu, gan arī neslēpti naidīgā izturēšanās pret ārzemniekiem, ar ko nereti nākas saskarties jau šķērsojot robežu.
Arvien mazāk tūristu vēlas doties uz ASV. Tāpēc lidojumi uz ASV ir lētāki nekā jebkad agrāk. Piemēram, lidojumi no Frankfurtes pie Mainas uz Ņujorku ir pieejami par aptuveni 250 eiro, vēsta televīzijas kanāls ZDF.
Pieprasījuma trūkums samazina cenas. To atzinīgi novērtēs visi, kas vēlas doties uz bijušo “iespēju zemi”. Kādreiz ASV bija šāda reputācija. Taču tagad šie laiki, šķiet, ir beigušies.
Tarifu karš, Trampa retorika un aizturētie tūristi
ASV tūrisma nozare bija iedomājusies, ka šis gads būs pavisam citāds. Arī 2025. gadā bija gaidāms labs ārvalstu ceļotāju skaits: pagājušajā gadā starptautisko apmeklētāju skaits ASV strauji pieauga. Saskaņā ar dažām prognozēm šogad ārvalstu iebraucējiem vajadzētu atgriezties līmenī, kāds bija pirms koronavīrusa. Tomēr pēc pirmā ceturkšņa ir vērojams straujš starptautisko apmeklētāju skaita kritums.
Sašutuši par soda tarifiem un Trampa retoriku, kā arī satraukti par ziņām, ka uz robežas tiek arestēti tūristi, ārvalstu ceļotāji atturas no ASV. Viņi dod priekšroku ceļošanai uz citiem galamērķiem.
ASV tēls ārvalstīs acīmredzot ir tik smagi iedragāts, ka ārzemju apmeklējumu skaits līdz 2029. gadam nesasniegs līmeni, kāds bija pirms koronavīrusa pandēmijas. Vismaz tā liecina uzņēmuma “Tourism Economics” dati.
Aplēses liecina par ievērojamu atcelto ceļojumu skaitu un ceļošanas nodomu masveida samazināšanos. To apstiprina arī aviācijas eksperts Heinrihs Grosbongarts: “Amerikas Savienotās Valstis iestājās par brīvību, par lieliskām ainavām, bet tagad mēs redzam valsts iekšējo sašķeltību un neglīto pusi”.
Lielākais tūrisma kritums no Kanādas
Kopš ASV prezidenta Donalda Trampa stāšanās amatā janvārī tūristu skaits ir samazinājies: Saskaņā ar ASV valdības provizoriskajiem datiem martā, salīdzinot ar to pašu mēnesi pērn, uz Amerikas Savienotajām Valstīm devās par 11,6% mazāk cilvēku. Daudzi iedzīvotāji ir sašutuši par Trampa atkārtoto ierosinājumu, ka šai valstij jākļūst par 51. ASV štatu.
Tūrisms no Dānijas uz ASV martā samazinājās par 34%. Trampa popularitāte dāņu vidū, visticamāk, ir strauji kritusies pēc viņa priekšlikuma pārņemt Grenlandi. Par 28,2 procentiem mazāk tūristu ieradās arī no Vācijas.
Kopumā 2025. gada pavasarī tika ziņots par 25% samazinājumu ceļojumu rezervācijās no Eiropas uz ASV, salīdzinot ar iepriekšējo gadu. Ceļotāji no Eiropas dod priekšroku tādām galamērķiem kā Kanāda, Dienvidamerika un Ēģipte. Martā tika novērots 14,3% samazinājums Apvienotās Karalistes tūristu skaitā, salīdzinot ar 2024. gada martu. Spānijas apmeklētāju skaits samazinājās attiecīgi par 24,6%.
“Jānošķir darījumu un privātie ceļotāji,” ZDF saka aviācijas eksperts Grosbongarts:
“Uzņēmējs šobrīd sev uzdod jautājumu: vai es joprojām varu veikt uzņēmējdarbību ASV? Ar kādiem tarifiem man ir jārēķinās attiecībā uz manām precēm?”
Vācijas eksporta nozare ir paralizēta. Tas noved pie uzņēmējdarbības lejupslīdes.
Biznesa klases lidojumi ir Vācijas aviokompāniju galvenais ienākumu avots. Ar tiem tiek pelnīta liela nauda, un tā apgrozās tikai tad, kad lidmašīnas ir pilnībā pārpildītas. Pašlaik situācija ASV galamērķu ziņā izskatās diezgan drūma.
Aviokompānijām tas nozīmē finansiālus zaudējumus, kurus nav iespējams kompensēt. Biznesa ceļotāji nesteidzīgi izvēlas citus tirgus un tāpēc dodas uz citiem galamērķiem. Zaudējumus nesošs ir gaisa pārvadājumu bizness abās Atlantijas okeāna pusēs.
Lai gan ceļošana uz ASV ir kļuvusi pieejamāka, pateicoties lētiem lidojumiem un vājākam dolāram, ko izraisīja Trampa protekcionisma politika, tas viss ietekmē arī Eiropas tūrisma nozari, proti, Eiropa kļūst ievērojami dārgāka amerikāņu tūristiem.
“Neskaidrība par turpmāko finansiālo situāciju ietekmē arī daudzus cilvēkus,” turpina Grosbongarts. Kopš Trampa otrā pilnvaru termiņa sākuma finanšu nenoteiktība valda visā pasaulē un gandrīz visās nozarēs.
ASV prezidentam Trampam vienīgais, kas ir svarīgs, ir “darījums”, t.i., vienošanās vai tirdzniecības līgums. Tomēr līdz šim viņa politika ir raisījusi tikai neizpratni un drīzāk ir sinonīms nespējai rīkoties, nevis uzticamas politikas īstenošanai.
Tieši tādēļ daudzi cilvēki uz nenoteiktu laiku atliek savus plānotos ceļojumus uz ASV. Iespējams, viņiem atkal radīsies vēlme doties uz “neierobežoto iespēju zemi” tikai tad, kad Donalds Tramps vairs nebūs amatā.