Iesūti ziņu!

Valodnieki skaidro, kāpēc lēmuši dienošās sievietes saukt par karavīrēm (9)

Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs apmeklē NBS militāro bāzi “Alūksne”
Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs apmeklē NBS militāro bāzi “Alūksne” Foto: flickr.com Foto: Ilmārs Znotiņš

Valsts valodas centra (VVC) eksperti vienojušies par vārda "karavīrs" atbilstošo sieviešu dzimtes formu noteikt vārdu "karavīre", aģentūra LETA noskaidroja VVC.

VVC Latviešu valodas ekspertu komisija 2021.gadā ieteica vārdu "kareive" kā vārdam "karavīrs" atbilstošo sieviešu dzimtes formu.

Tomēr ir nonākts pie secinājuma, ka lietvārda "kareivis" (un "kareive") pamatnozīme ir "pirmā (zemākā) dienesta pakāpe armijā". Tāpat jāņem vērā, ka Latvijas bruņotajos spēkos iesaistās arvien vairāk sieviešu. Tāpēc komisija šī gada pavasara sākumā pārskatīja iepriekš pieņemto lēmumu.

Pēc iespējamo variantu izvērtēšanas komisija atbalstīja vārdu "karavīre" kā profesijas nosaukuma "karavīrs" sieviešu dzimtes formu.

Komisijā mierina, ka, lai arī "karavīre" sākotnēji varētu šķist neierasta sieviešu dzimtes vārda forma, latviešu valodā jau ir līdzīgi darinātas sieviešu dzimtes formas, piemēram, "ģenerālis" un "ģenerāle" vai "mērs" un "mēre". Turklāt "karavīre" latviešu valodas morfoloģiskajā sistēmā iederoties labāk nekā publikācijās dažkārt lietotie varianti "karavīrs-sieviete" vai "karavīre-sieviete".

Komentāri (9)
Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu