:format(webp)/nginx/o/2025/04/20/16789172t1h4089.jpg)
Ķīnas zinātnieki ir veiksmīgi izmēģinājuši uz ūdeņraža bāzes izgatavotu sprāgstvielu, kas izraisīja “postošu ķīmisku ķēdes reakciju” bez kodolmateriāliem. Par to svētdien, 20. aprīlī, ziņoja laikraksts South China Morning Post.
Divus kilogramus smagās bumbas sprādziens radīja uguns bumbu, kuras temperatūra pārsniedza 1000 grādus pēc Celsija un kura saglabājās ilgāk nekā divas sekundes. Tas ir 15 reižu ilgāk nekā trotila sprādziens, norādīts publikācijā.
Ierīci radīja Ķīnas Valsts kuģubūves korporācijas (CSSC) Pētniecības institūts 705, kas ir galvenais zemūdens ieroču sistēmu izstrādātājs. Ierīcē izmanto magnija hidrīdu – ķīmisku savienojumu, kurā var uzglabāt ievērojami vairāk ūdeņraža nekā balonos.
Bumbas izstrādātāji uzsver, ka sprādziena intensitāti var “precīzi kontrolēt”, vienlaikus panākot “vienmērīgu mērķu iznīcināšanu plašās teritorijās”.
Pagājušā gada septembrī Ķīna pirmo reizi kopš 1980. gada izmēģināja starpkontinentālo raķeti ar imitētu kaujas galviņu. Saskaņā ar NOTAM sistēmu raķete lidoja aptuveni 12 000 kilometru attālumā un nokrita Klusā okeāna dienvidu daļā, netālu no Francijas Polinēzijas salām.