Pirmdien Vatikāns paziņoja par Romas pāvesta Franciska nāvi. Kas notiks tālāk? Aģentūra “Reuters” skaidro, kādas norises tuvākajā laikā notiks Vatikānā.
Kardināls Kevins Farels, kurš paziņoja par pāvesta nāvi, aizzīmogos pāvesta privātos apartamentus un sāks gatavoties bērēm. Viņš un trīs palīgi lems, kad zārks ar pāvestu tiks nogādāts Svētā Pētera bazilikā publiskām atvadām. Šiem trim cilvēkiem arī jāpārliecinās, ka pāvesta "Zvejnieka gredzens", kā arī viņa simboliskais svina zīmogs ir salauzti, lai tos vairs nevarētu izmantot neviens cits cilvēks. Autopsija nav paredzēta.
Sēru ceremonijas ilgs deviņas dienas, un šajā laikā kardināli noteiks bēru datumu. Parasti bēres notiek četras līdz sešas dienas pēc nāves, Svētā Pētera laukumā. Francisks sacījis, ka atšķirībā no saviem priekšgājējiem, viņš nevēlas tikt apglabāts Svētā Pētera bazilikā, bet gan Romas Svētās Marijas lielajā bazilikā. Viņš arī aicinājis sevi apglabāt vienkāršā koka zārkā.
Baznīcas ikdienas darbu pārraudzīs kardinālu kolēģija. Tai ir ierobežotas pilnvaras, un liela daļa Baznīcas centrālās administrācijas darba ir apturēta līdz jauna pāvesta izraudzīšanās brīdim.
15 līdz 20 dienas pēc pāvesta nāves Vatikāna Siksta kapelā sanāks konklāvs, kuri arī ievēlēs jauno pāvestu. Precīzu dienu noteiks kardināli, kuri uz konklāva laiku atradīsies Vatikānā.
Slepenajā balsojumā var piedalīties visi kardināli vecumā, kas jaunāki par 80 gadiem. Lai ievēlētu pāvestu, ir nepieciešams vismaz divu trešdaļu balsu vairākums plus viena balss, tāpēc balsošana var notikt vairākās kārtās vairāku dienu garumā. Kad vēlēšanas ir noslēgušās, jaunajam pāvestam tiek jautāts, vai viņš piekrīt kļūt par katoļu baznīcas galvu, un kādu vārdu viņš vēlas izmantot.
Par pāvesta ievēlēšanu pasaule uzzina, kad tiek sadedzināti vēlēšanu biļeteni kopā ar īpašām vielām, kas rada baltus dūmus. Citos gadījumos ir melni dūmi, kas norāda uz neveiksmīgu balsojuma iznākumu.
Kad balsojums bijis veiksmīgs, kardinālu kolēģijas vadītājs kāpj uz Svētā Pētera bazilikas centrālā balkona, lai paziņotu vārdus – “Habemus Papam” (Mums ir pāvests). Pēc tam parādās jaunais pāvests, kurš dod Svētā Pētera laukumā sanākušajiem cilvēkiem savu svētību.
"Dārgie brāļi un māsas, ar dziļām skumjām man ir jāpaziņo par mūsu Svētā tēva Franciska nāvi," teikts kardināla Kevina Farela paziņojumā, ko Vatikāns publicējis savā kanālā platformā "Telegram".
"Šorīt plkst.7.35 (plkst.8.35 pēc Latvijas laika) Romas bīskaps Francisks atgriezās Tēva mājās," piebilda kardināls, uzsverot, ka "visa viņa dzīve bija veltīta kalpošanai Kungam un Viņa Baznīcai".
"Viņš mācīja mums dzīvot saskaņā ar evaņģēlija vērtībām ar uzticību, drosmi un vispārēju mīlestību, īpaši pret nabadzīgākajiem un atstumtākajiem," pausts paziņojumā.
Vēl svētdien 88 gadus vecais Francisks Vatikānā sveica ticīgos no Svētā Pētera bazilikas balkona, taču vājās veselības dēļ tradicionālo uzrunu "Urbi et orbi" ("Pilsētai un pasaulei") pats nenolasīja. Uzrunā pāvests aicināja ievērot domas brīvību un mudināja būt iecietīgiem.
Francisks kopš atgriešanās Vatikānā 23.martā pēc 38 dienu ilgas uzturēšanās slimnīcā publiski bija parādījies tikai dažas reizes. Viņš turpināja atveseļoties no pneimonijas abās plaušās. Slimnīcā viņa dzīvība vismaz divas reizes bija apdraudēta.
Buenosairesas arhibīskaps Horhe Mario Bergoljo par 266.Romas pāvestu tika ievēlēts 2013.gada 13.martā un pieņēma Franciska vārdu par godu 13.gadsimta mistiķim Asīzes Franciskam, kurš atteicās no savas turības un veltīja savu dzīvi nabadzīgajiem.