/nginx/o/2025/04/21/16790621t1hcb50.jpg)
Salvadoras prezidents Najibs Bukele ierosinājis ieslodzīto apmaiņu ar Venecuēlu, iesaistot no ASV uz Salvadoru deportētos venecuēliešus.
Bukele platformā "X" uzrunāja Venecuēlas prezidentu Nikolasu Maduro un ierosināja, ka apmainītu no ASV deportētos venecuēliešus pret Maduro režīma politieslodzītajiem.
Salvadoras prezidents uzskaitīja vairākus žurnālistus, aktīvistus, advokātus un politiskos līderus, kurus varētu iesaistīt iespējamā apmaiņā.
Señor @NicolasMaduro, usted ha dicho en numerosas ocasiones que quiere a los venezolanos de regreso y en libertad.
— Nayib Bukele (@nayibbukele) April 20, 2025
A diferencia de usted, que tiene presos políticos, nosotros no tenemos presos políticos. Todos los venezolanos que tenemos bajo custodia fueron detenidos en el…
Kungs @NicolasMaduro,
jūs esat vairākkārt paudis vēlmi, lai venecuēlieši atgrieztos un dzīvotu brīvībā.
Atšķirībā no jums, kam ir politiski ieslodzītie, mums tādu nav. Visi venecuēlieši, kas atrodas mūsu apcietinājumā, tika aizturēti operācijā pret bandām, piemēram, Tren de Aragua, ASV teritorijā.
Atšķirībā no mūsu aizturētajiem, no kuriem daudzi ir pastrādājuši slepkavības, citi izvarošanas, un dažus pat bija arestējuši vairākkārt pirms deportēšanas, jūsu politiskie ieslodzītie nav izdarījuši nekādu noziegumu. Vienīgais iemesls, kāpēc viņi atrodas cietumā, ir tas, ka viņi iebilda pret jums un jūsu vēlēšanu krāpniecību.
Tomēr es vēlos jums piedāvāt humānu vienošanos, kas paredzētu visu 252 deportēto venecuēliešu repatriāciju apmaiņā pret tāda paša skaita (252) politisko ieslodzīto atbrīvošanu un nodošanu – cilvēku, kurus jūs joprojām turat ieslodzījumā.
Starp viņiem ir Rafaels Tudaress – Edmundo Gonsalesa znots; žurnālists Rolands Karreņo; juriste un aktīviste Rosio Sanmigela; kā arī Korina Pariska de Mačado – Marijas Korinas Mačado māte, kuru ik dienas iebiedē un kurai tiek traucēta pieeja pamata pakalpojumiem, piemēram, elektrībai un ūdenim. Šajā sarakstā būtu iekļauti arī četri politiskie līderi, kuri patlaban atrodas patvērumā Argentīnas vēstniecībā, kā arī citi Venecuēlas politiskie ieslodzītie.
Papildus tam, vienošanās varētu attiekties arī uz gandrīz 50 citu valstu pilsoņiem, kas šobrīd ir ieslodzīti Venecuēlā – tostarp no ASV, Vācijas, Dominikānas Republikas, Argentīnas, Bolīvijas, Izraēlas, Čīles, Kolumbijas, Ekvadoras, Spānijas, Francijas, Gajanas, Nīderlandes, Irānas, Itālijas, Libānas, Meksikas, Peru, Puertoriko, Ukrainas, Urugvajas, Portugāles un Čehijas.
Mūsu Ārlietu ministrija nosūtīs jums oficiālu vēstuli.
Dievs svētī Venecuēlas tautu.
ASV uz augstas drošības cietumu Salvadorā ir deportējušas iespējamos bandu locekļus, apgalvojot, ka viņi pieder Venecuēlas "Tren de Aragua" vai Salvadoras M-13 dalībnieki. ASV prezidenta Donalda Trampa administrācija ir pasludinājusi abas organizācijas par ārzemju teroristu grupējumiem.
Bukele apliecināja, ka Salvadoras Ārlietu ministrija nosūtīs formālu prasību Maduro.
Pērn Maduro pasludināja savu uzvaru apstrīdētajās prezidenta vēlēšanās, kas izraisīja masu protestus un represijas, kuru rezultātā 28 cilvēki gāja bojā un 2400 tika ieslodzīti. Aptuveni 500 no tiem joprojām atrodas ieslodzījumā, lai gan aktīvisti apgalvo, ka disidentu aresti turpinās.