Šodienas redaktors:
Māris Kūrēns
Iesūti ziņu!

Lauksaimniekus aicina gatavoties šonedēļ gaidāmajām salnām

Salna
Salna Foto: Edijs Pālens/LETA

Biedrība "Zemnieku saeima" aicina lauksaimniekus sagatavoties šonedēļ gaidāmajām salnām, aģentūru LETA informēja biedrībā.

"Zemnieku saeima" norāda, ka šonedēļ gaidāmas pavasara salnas, tāpēc, lai izvairītos no salnu postījumiem, tostarp bojātiem augiem un ražas zuduma, lauksaimniekiem kārtīgi jāsagatavojas, sekojot līdzi gaisa temperatūrai un izmantojot pārbaudītas metodes augu pasargāšanai.

"Zemnieku saeima" valdes priekšsēdētājs Juris Lazdiņš skaidro, ka dažādus augus zemās temperatūras ietekmē atšķirīgi, bet aprīļa vidus siltais laiks ir paātrinājis visu augu attīstību. Tāpēc lielai daļai augu jau redzami pumpuri un pat uzplaukuši ziedi. Viņš akcentē, ka šajā laikā visas kultūras ir īpaši jutīgas pret salnām, un var apsalt pat aukstumizturīgās kultūras, piebilstot, ka salnas pavasarī var nodarīt plašus postījumus.

Biedrībā uzsver, ka salnas var ietekmēt dīgstus atklātos laukos, augļkokus, piemēram, plūmes, kurām ir atvērušies ziedpumpuri, kā arī siltumprasīgos augus, tostarp ogas, ķirbju dzimtas augus, tomātus, papriku, baklažānus un citus.

"Very Berry" vadītāja Gundega Sauškina norāda, ka uzņēmumā audzēto melleņu pumpuri var izturēt temperatūru, kas nav zemāka par mīnuss diviem grādiem, bet dzērvenes pret aukstumu ir vēl neizturīgākas, piebilstot, kad dzērveņu pumpuri paliek balti, tie vairs nevar izdzīvot mīnuss grādu temperatūrā.

"Pērn mums divu hektāru platībā, kur nebija laistīšanas iekārtu, nosala mellenes. Lai pasargātu ražu, mēs izmantojam arī speciālu aplikāciju, kurā monitorējam augsnes temperatūru, tādēļ gaidāmajām salnām esam gatavi, esam sagatavojuši un notestējuši laistīšanas iekārtas. Aicinu arī citus saimniekus būt apņēmīgiem un vērīgiem, laicīgi sagatavoties un pasargāt gaidāmo ražu," uzsver Sauškina.

Lai pasargātu augus no salnām, "Zemnieku saeima" iesaka augus agri no rīta salnas stundās laistīt, kas ir efektīvākais aizsardzības līdzeklis. Vislabāk esot izmantot sīkpilienu smidzinātāju, ko izmanto zāliena laistīšanai, jo sīkiem pilieniem sasalstot, izdalās siltums. Tāpat ziedošo augļu koku aizsardzībai bieži noder arī muguras smidzinātāji.

Tomēr biedrībā akcentē, ka laistīšana var pasargāt tikai no nelielām salnām.

Tāpat saimnieki augus no salnām var pasargāt ar dūmošanas metodi, jo dūmi veicina kondensāta rašanos, minimāli paaugstinot gaisa temperatūru. Biedrībā uzsver, ka materiāli, ko plānots izmantot dūmošanai, jāsagādā jau iepriekš, tostarp salmus vai skaidas, lai salnas laikā tos tikai jāaizdedzina. Tāpat var izmantot arī speciālas dūmu sveces, kas atvieglo dūmošanu dārzā, bet tās var lietot tikai uz atklātiem laukiem. Dūmošana ir jāsāk pirms saullēkta, un, ja temperatūra strauji tuvojas nullei, tad pat agrāk.

Augu pasargāšanai var izmantot arī agrotīklus, kas ir salīdzinoši vienkāršs augu aizsardzības veids, ko var izmantot arī siltumnīcās, bet agrotīkli der tikai mazām platībām. Agrotīklu var uzklāt tieši uz augiem, kā arī uz vieglas konstrukcijas stieplēm vai zariem. Var izmantot arī gaisa jaucējus, kas palīdz veicināt gaisa apmaiņu, silto gaisu novadot tuvāk augsnei. Šo metodi plaši izmanto lauksaimnieki Polijā, bet arī Latvijā tā kļūst populārāka.

Biedrība "Zemnieku saeima" ir lauksaimnieku organizācija, kas dibināta 1999.gadā. Biedrības biedri ir 826 mazu un lielu saimniecību no visas Latvijas. Biedri kopā apsaimnieko vairāk nekā 500 000 hektāru lauksaimniecībā izmantojamās zemes un saimniecībās nodrošina darbu vairāk nekā 6000 darbinieku.

Komentāri
Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu