/nginx/o/2025/04/24/16797278t1h7358.jpg)
ASV prezidents Donalds Tramps cenšas pārdot savu “miera plānu”, taču ne Eiropas Savienība, ne Ukraina, un pat ne Krievija šo plānu nevēlas pirkt, raksta “The Economist”.
Tiek norādīts, ka Trampa piedāvātajā plānā ir vairāki Krievijai ļoti izdevīgi punkti, piemēram, formāla nelikumīgi anektētās Krimas atzīšana, sankciju atcelšana pret Krieviju, kā arī atteikšanās uzņemt Ukrainu NATO.
Apmaiņā pret to ASV piedāvājumā Kijivai nav ne drošības garantiju, ne kāda cita veida palīdzība, ne arī cita veida garantijas, kuras var piedāvāt Eiropas valstis.
“Labākais, ko var teikt par ASV plānu ir tas, ka tas nevar dot Putinam pilnībā visu, ko viņš vēlas. Tajā nav oficiālas atzīšanas četru Ukrainas apgabalu okupācijai, ko pašlaik daļēji ieņēmis Krievijas karaspēks. Ņemot vērā dažādas ziņas, dzirdīgas ausis nav atradis aicinājums ierobežot Ukrainas armijas skaitlisko sastāvu pēc jebkāda veida miera līguma noslēgšanas,” raksta “The Economist”.
Izdevums vēsta, ka pagaidām neviena puse nealkst piekrist Trampa plānam. Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis ir kategoriski paziņojis, ka neatzīs Krievijas īstenoto Krimas okupāciju. Tajā pašā laikā Eiropas valstis turpina aizstāvēt Ukrainas pozīcijas, bet Krievija arī nav īpaši mierā ar Trampa plānu.
Paredzams, ka drīzumā Trampa īpašais pārstāvis Stīvs Vitkofs apmeklēs Maskavu, lai censtos panākt diktatora Vladimira Putina piekrišanu šim plānam.
Iepriekš vēstīts, ka Vitkofs paziņojis, ka atslēga uz miera vienošanos ir saistāma ar “piecām teritorijām”. Viņš neprecizēja, par kurām tieši ir runa, taču ir zināms, ka Krievija uzstāj uz Krimas, Zaporižjas, Hersonas, Luhanskas un Doneckas apgabalu atzīšanu par Krievijas sastāvdaļu.
Ukrainas Ārlietu ministrija uz Vitkofa paziņojumu reaģēja, ka “tā nekad neatzīs nozagtās teritorijas par Krievijas daļu un nekad nepiekritīs savas aizsardzības spēju ierobežošanai.”
Pēc “Reuters” vēstītā, Eiropa ir kategoriski pret vairākiem Trampa “miera plāna” punktiem, tostarp Krimas aneksijas atzīšanu un sankciju atcelšanu pret Krieviju vēl pirms miera vienošanās panākšanas.