/nginx/o/2025/04/25/16798050t1hcf2c.jpg)
Ar pavasara iestāšanos un moto sezonas oficiālo atklāšanu 26. aprīlī satiksme Latvijā kļūst daudzveidīgāka – tūkstošiem motociklistu atgriežas uz ceļiem pēc ziemas pārtraukuma, tāpat pieaug arī velobraucēju, elektroskūteru un mazāk pieredzējušo auto vadītāju skaits. Šajā laikā būtiski mainās satiksmes dinamika un straujāk pieaug negadījumu riski. Drošas braukšanas skola sadarbībā ar "Circle K" aicina motociklu un auto vadītājus gan parūpēties par braucamrīku gatavību jaunajai sezonai, gan atjaunot braukšanas iemaņas un pievērst lielāku uzmanību uz ceļa, lai kopā veidotu drošu satiksmi visiem.
Pavasaris atgādina – lieka piesardzība nāk par labu!
Jaunākie CSDD dati liecina, ka šī gada sākumā Latvijā reģistrēti par 56% vairāk motociklu nekā pirms pieciem gadiem. Tas nozīmē, ka uz ceļiem vairāk parādās motociklisti ar nelielu pieredzi, tāpat satiksmes dalībniekiem jāņem vērā arī tā sauktie vasaras autobraucēji – cilvēki, kuri ikdienā automašīnu izmanto reti vai tikai brīvdienās un bieži vien pie stūres jūtas nedroši, brauc pārāk lēni vai neprognozējami, kā arī mēdz ignorēt vai piemirst satiksmes noteikumus.
Drošas braukšanas skolas vadītājs Jānis Vanks norāda, ka jaunās sezonas sākums pieprasa ne tikai tehnisku, bet arī psiholoģisku sagatavotību: "Pēc ziemas gan motociklistiem, gan autovadītājiem nepieciešama adaptācija – līdzīgi kā sportistiem pēc pauzes jāatgūst forma. Nepietiek tikai ar tehnisko transportlīdzekļa sagatavošanu vasaras periodam – jāatjauno arī uzmanības noturība un tādas drošas braukšanas prasmes kā bremzēšana, pagriezienu tehnika un reakcija ārkārtas situācijās. Tāpat motociklu, velosipēdu, elektroskūteru vadītājiem un gājējiem jāapzinās arī savs trauslais stāvoklis satiksmē."
Viņš arī piebilst, ka katru gadu atkārtojas vairāki šai sezonai raksturīgi pārkāpumi un nereti negadījumu skaits palielinās tieši tāpēc, ka cilvēki pārvērtē savas spējas vai nenovērtē apstākļus. Daudzi autovadītāji pirms pagrieziena manevra neatbilstoši izvēlas joslu, kas var radīt bīstamas situācijas ar motocikliem vai velosipēdiem, kuri mēdz apdzīt no tam neparedzētās puses. Savukārt motociklisti bieži grēko ar nepiemērota ātruma izvēli un drošas distances neievērošanu, kas var izraisīt nepatīkamas sadursmes ar citiem satiksmes dalībniekiem.
Biežāk pieļautās tehniskās kļūdas – no zema eļļas līmeņa līdz nepiemērotām riepām
Pavasara sezonā izteikti novērojamas vairākas tehniskas kļūdas. Nereti autobraucēji joprojām vilcinās ar ziemas riepu nomaiņu – pat pēc 1. maija uz ielām redzami transportlīdzekļi ar riepām, kas ne tikai neatbilst noteikumiem, bet arī bojā ceļa segumu. Riepu stāvoklis bieži tiek ignorēts – pārāk nodilis protektors vai nepietiekams spiediens būtiski palielina slīdamību vai akvaplanēšanas risku, īpaši pavasara lietavās. Līdzīgas kļūdas novērojamas arī motociklistu vidū, kas atsāk sezonu, nepārbaudot riepu spiedienu, bremzes, apgaismojuma sistēmu, akumulatora stāvokli, eļļas un nepieciešamo šķidrumu līmeni.
"Līdz ar aktīvās braukšanas sezonas sākumu arī degvielas uzpildes stacijās piestāj arvien daudzveidīgāku transportlīdzekļu vadītāji, tāpēc rūpējamies, lai mūsu stacijas būtu ērti aprīkotas visiem ceļotājiem. Pārbaudīt riepu spiedienu un papildināt tajās gaisu iespējams gandrīz visās "Circle K" degvielas uzpildes stacijās, kā arī uzpildīt degvielu, iegādāties motoreļļu, dzesēšanas, bremžu un sezonai piemērotus vējstiklu šķidrumus," atgādina "Circle K Latvia" mazumtirdzniecības direktors Armands Žubulis.
Siltās sezonas fenomens – sastrēgumi piektdienu pēcpusdienās un traucēta redzamība
Piektdienu pēcpusdienas sastrēgumi joprojām ir viens no sezonas satiksmes fenomeniem. Kad daudzi autobraucēji vienlaicīgi mēģina pamest Rīgu, uz ceļiem pieaug nervozitāte, neiecietība un kļūdas. Šādos brīžos īpaši svarīgi ir saglabāt mieru, ievērot distanci un būt iecietīgam pret pārējiem ceļu satiksmes dalībniekiem.
Lai gan pavasarī un vasarā laikapstākļi ir šķietami labāki, tas var būt mānīgi, jo apgrūtināta redzamība nereti ir būtisks riska faktors – spilgtā saules gaismā, kā arī rītos un vakaros, bieži vien ir sarežģītāk pamanīt gājējus vai velosipēdistus, nemaz nerunājot par motociklistiem, kuri, siltajai sezonai sākoties, uz ceļiem mēdz kārtīgi ieskrieties vai pārdroši pārvietoties starp auto rindām. Tāpēc ieteicams veltīt ceļam īpašu uzmanību, izvēlēties atbilstošu ātrumu un distanci, savukārt mazāk pieredzējušiem braucējiem – ja iespējams, tad sezonas pirmajos braucienos izvairīties no pārāk noslogotiem ceļiem, lai pakāpeniski pierastu pie satiksmes.
Drošības zelta likums – cieņa un prognozējamība
Drošas braukšanas eksperts atgādina, ka katram satiksmes dalībniekam ir savas vajadzības un tiesības. "Skatieties spoguļos, skatieties divreiz pirms manevra, pievērsiet uzmanību gājēju pārejām un atcerieties – redzamība ne vienmēr ir vienāda visiem satiksmes dalībniekiem. Mazāk steigas un vairāk sapratnes – tas ir ceļš uz drošāku satiksmi. Katrs no mums to var veicināt ar savu piemēru – pacietību, atbildību un cieņu pret citiem satiksmes dalībniekiem. Uz ceļa mēs neesam pretinieki, bet gan sabiedrotie," uzsver Jānis Vanks.