/nginx/o/2025/04/25/16798089t1h640f.png)
“Kādu dienu Rīgas mērs var būt Muhameds.” Ar šādu parakstu bijušais Eiroparlamenta deputāts un Rīgas domes vēlēšanu kandidāts Ansis Pūpols no Nacionālās apvienības platformā X publicējis video, kurā angļu valodā ar nepatiesiem faktiem biedēts ar musulmaņiem. Video maldinoši uzskaitītas Anglijas pilsētas, kuru mēri esot musulmaņi, teikts, ka Anglijā ir 3000 mošejas un vairums šai ticībai piederīgo esot bezmaksas mājokļos dzīvojoši bezdarbnieki. Nekas no tā nav taisnība.
Pūpola ierakstu un nepatieso video pārpublicējuši vairāki Nacionālās apvienības kandidāti: pašreizējais Rīgas vicemērs Edvards Ratnieks, Mārcis Kūlis un Liāna Langa.
Re:Check pārbaudīja video izskanējušos apgalvojumus.
Vai video minēto pilsētu mēri ir musulmaņi?
“Londonas mērs ir musulmanis Sadiks Hans, Birmingemas mērs ir musulmanis Šafiks Šahs, Līdsas mērs ir musulmanis Asgars Hans, Blekbērnas mērs ir musulmanis Parvaiss Ahtars, Šefīldas mērs ir musulmanis Magids, Oksfordas mēre ir musulmane Lubna Aršada, Lutonas mēre ir musulmane Tamina Salīma, Oldemas mērs ir musulmanis Zahids Čauhans, Ročdeilas mērs ir musulmanis Šakili Ahmeds.”
Puspatiesība
Video redzamie deviņi cilvēki ir bijuši attiecīgo pilsētu mēri, taču pieci no viņiem vairs nav šajā amatā. Piemēram, Magids Magids bija Šefīldas mērs no 2018. gada maija līdz 2019. gada maijam. No video minētajām deviņām pilsētām šobrīd četrās mēri ir musulmaņi.
Vai Anglijā ir 3000 mošejas?
“Šodien Anglijā ir vairāk nekā 3000 mošeju. Anglijā ir vairāk nekā 130 šariata tiesu. Un ir vairāk nekā 50 šariata padomju.”
Nav taisnība
Ne Anglijā, ne Lielbritānijā nav oficiālu datu par mošeju skaitu. Taču Lielbritānijas datubāzē MuslimsinBritain.org reģistrētas 1876 mošejas.
Šariata padomes jeb tiesas ir organizācijas, kuras konsultē par islāma tiesiskajām, sadzīves un reliģiskajām normām. Tās galvenokārt lemj par laulību šķiršanu, bet to lēmumiem nav likumiska spēka. Šariata padomes ir strīdīgas. Tās dod iespēju pāriem šķirties atbilstoši islāma tradīcijām, taču sievietes tajās nereti tiek diskriminētas. Piemēram, sieviešu tiesību organizācija Muslim Women’s Network UK min gadījumus, kad padomes, kurās lēmēji parasti ir vīrieši, liedz sievietēm šķirties, spiež sadzīvot ar vardarbīgiem vīriem un attaisno izvarošanu laulībā. Tāpat šariata padomēm nav vienotu vadlīniju, tādēļ to lēmumi atšķiras atkarībā no padomes un atsevišķu “tiesnešu” ieskatiem.
Oficiālu datu par šariata padomju skaitu nav. 2016. gada aplēses liecina, ka Anglijā un Velsā, iespējams, bija 30–85 šariata padomes.
Vai vairums Anglijas musulmaņu nestrādā?
“78 % musulmaņu sieviešu nestrādā un saņem valsts pabalstus un bezmaksas mājokļus. 63 % musulmaņu nestrādā un saņem valsts pabalstus un bezmaksas mājokļus.”
Nav taisnība
Pēc jaunākajiem Lielbritānijas Nacionālā statistikas biroja datiem Anglijā un Velsā 4,3 % iedzīvotāju vecumā no 16 līdz 64 gadiem ir bezdarbnieki un 17,4 % ir ekonomiski neaktīvi jeb tādi, kas nestrādā algotu darbu un nemeklē to. Ekonomiski neaktīvi ir arī, piemēram, studenti, strādāt nespējīgi cilvēki ar invaliditāti, pensionāri un tie, kas saimnieko mājās. Musulmaņiem rādītāji ir augstāki: 6,7 % ir bezdarbnieki un 28 % ir ekonomiski neaktīvi. No musulmaņu sievietēm 5,7 % ir bezdarbnieces un 40,4 % ir ekonomiski neaktīvas. Tātad video minēti skaitļi nav pareizi.
Lielbritānijā nav datu par to, cik dažādu reliģiju pārstāvji saņem pabalstus vai dzīvo apmaksātos mājokļos.
Aptuveni 17 % Anglijas un Velsas iedzīvotāju dzīvo sociālajos mājokļos. Musulmaņu vidū īpatsvars ir lielāks – 28 %. Taču sociālie mājokļi nav bezmaksas. To īres maksa ir aptuveni puse no tirgū pieejamo mājokļu īres.
Vai musulmaņu ģimenēs ir vidēji 6–8 bērni?
“Valsts uzturētajām musulmaņu ģimenēm ir 6–8 bērni, kas visi saņem bezmaksas mājokļus.”
Nav taisnība
Lielbritānijas Nacionālais statistikas birojs vairs neapkopo datus par dzimstību dažādu ticību ģimenēs. Jaunākie dati nāk no 2011. gada tautas skaitīšanas. Birojs ziņoja, ka Anglijā un Velsā mājsaimniecībās ar bērniem bija vidēji 1,8 bērni. Musulmaņu mājsaimniecībās bija vidēji 2,3 bērni.
Ko atbildēja Pūpols?
Uz Re:Check jautājumu, vai pārbaudījis video pausto informāciju, Pūpols e-pastā neatbildēja. Platformā X viņš publicēja ekrānuzņēmumu ar Re:Check adresētu, bet nenosūtītu vēstuli, taču arī tur uz jautājumiem neatbildēja.
Secinājums: Birmingemas, Blekbērnas, Līdsas, Šefīldas un Oksfordas mēri nav musulmaņi. Nav pamata apgalvot, ka Anglijā ir 3000 mošejas, 130 šariata tiesas un 50 padomes. Nav taisnība, ka 63 % musulmaņu kopumā un 78 % musulmaņu sieviešu Anglijā nestrādā. Nav pamata apgalvot, ka tik liela daļa musulmaņu saņem pabalstus vai dzīvo apmaksātos mājokļos. Musulmaņu ģimenēs nav vidēji 6–8 bērnu.