Šodienas redaktors:
Artūrs Guds
Iesūti ziņu!

Ar mīluli uz veikalu? Kas jāzina, lai iepirkšanās nekļūtu par stresa pilnu piedzīvojumu

Raksta foto
Foto: Nomad_Soul/Shutterstock

Mājdzīvnieki bieži tiek iesaistīti mūsu ikdienas aktivitātēs – piedalās pastaigās, ceļojumos, apmeklē kafejnīcas un, jā, reizēm arī dodas līdzi uz veikalu. Taču kopīga iepirkšanās ar mīluli prasa zināmu sagatavošanos. Jāņem vērā gan dzīvnieka raksturs, gan veikala noteikumi, gan arī praktiski aspekti, kas var ietekmēt drošību un komfortu. Ne mazāk svarīga ir mājdzīvnieku apdrošināšana, kas sniedz drošību saimniekam, tostarp sedzot civiltiesiskās atbildības riskus, ja dzīvnieks nejauši nodara zaudējumus.

Lai iepirkšanās nekļūtu par stresa pilnu pieredzi ne tev, ne tavam četrkājainajam draugam, svarīgi saprast – kur drīkst iet kopā ar dzīvnieku, kā mīluli sagatavot un ko darīt, ja ieeja veikalā tomēr nav atļauta. Un neaizmirsīsim – nelaimes gadījumi diemžēl notiek arī lielveikalos, tāpēc svarīgi zināt, kā sevi pasargāt.

Kā var palīdzēt apdrošināšana?

Lai gan varam būt visrūpīgākie saimnieki, nelaimes gadījumi nešķiro. Piemēram, suns var savainoties, izskriet uz ceļa, neveiksmīgi nokrist pa kāpnēm vai pat uzbrukt citam dzīvniekam, kas var notikt ne tikai agresijas ietekmē, bet arī tāpēc, ka ķepainis ir ziņkārīgs vai pārlieku sapriecājies. Lai šādās situācijās justos drošāk, vērts apsvērt mājdzīvnieku apdrošināšanu.

"Nekad nav iespējams paredzēt visu, tāpēc es vienmēr iesaku apsvērt mājdzīvnieku apdrošināšanu ar iekļautu civiltiesiskās atbildības aizsardzību, kas var ļoti noderēt, apmeklējot sabiedriskās vietas.

Apdrošināšana palīdzēs, ja dzīvnieks nejauši nodarīs zaudējumus, piemēram, sabojās veikala inventāru vai preces, vai netīšām ieķers citam dzīvniekam vai sabojās tā saimnieka apģērbu. Tā ir pārdomāta un atbildīga izvēle, kas pasargā gan sevi, gan apkārtējos,” stāsta If Mājdzīvnieku apdrošināšanas produkta vadītāja Ilze Roce.

“Mājdzīvnieka īpašnieka civiltiesiskās atbildības aizsardzība ir iekļauta If Mājdzīvnieku apdrošināšanas Pamata un Super segumos, kas ir plašākā Latvijā pieejamā aizsardzība mājdzīvniekiem un viņu īpašniekiem,” piebilst I.Roce.

Vai mājdzīvnieku drīkst ņemt līdzi uz veikalu?

Lai gan Latvijā aizvien vairāk tirdzniecības vietu kļūst dzīvniekiem draudzīgas, joprojām pastāv gan juridiski ierobežojumi, gan praktiski apsvērumi, par kuriem saimniekiem būtu svarīgi zināt, pirms paķer pavadu un dodas uz tirdzniecības centru.

Neviens Latvijas tiesību akts neaizliedz mājdzīvniekiem ieiet veikalā, izņemot gadījumus, kad tas ir pārtikas veikals.

Pārtikas nekaitīguma un higiēnas prasību kontekstā ES regula Nr. 852 par pārtikas produktu higiēnu nosaka, ka mājdzīvnieku uzturēšanās telpās, kur notiek pārtikas produktu sagatavošana, apstrāde un uzglabāšana, nav pieļaujama. Arī saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem Nr. 461 ("Higiēnas prasības pārtikas apritē iesaistītajiem uzņēmumiem") dzīvnieku ienešana vai ievešana pārtikas tirdzniecības zālēs nav atļauta, izņemot īpašus gadījumus, piemēram, asistentus un dienesta dzīvniekus. Taču attiecībā uz citām tirdzniecības vietām, piemēram, apģērbu vai sadzīves preču veikaliem, nav aizlieguma, ja vien veikala iekšējie noteikumi neparedz citādi. Tāpēc

atbilde ir vienkārša – tas ir katra veikala pašnoteikšanās jautājums.

Piemēram, iepirkšanās centru “Akropole Rīga” un “Akropole Alfa” koplietošanas telpās suņi un citi mājdzīvnieki ir gaidīti – daži veikali pat ļauj apmeklēt tos kopā ar mīluli, ja pie durvīm redzama zaļā ķepas uzlīme. Arī “Spice”, “Jysk” un daži citi veikalu tīkli kļūst pretimnākošāki. Pārtikas veikalos mājdzīvnieki nav pieļaujami, un saimniekiem nereti nākas savus suņus atstāt pie ieejas. Tomēr ir pārtikas veikali, piemēram, "Rimi" un "Maxima", kas atļauj iepirkties ar maziem mājdzīvniekiem, ja tie tiek turēti rokās vai speciālās somās un netiek ievietoti pārtikas iepirkumu ratos vai grozos.​

Arī "Domina Shopping" ir atļauts ieiet ar suņiem, ievērojot noteikumus – suņiem jābūt pavadā, lielākiem suņiem ieteicams uzpurnis. Pie veikaliem, kuros atļauts ieiet ar mājdzīvniekiem, izvietotas zaļas uzlīmes.​

"Pepco" atļauj ieiet ar mājdzīvniekiem, ja tie nerada risku produktu higiēnai vai citu pircēju drošībai. Tomēr noteikumos norādīts, ka personāls var lūgt ievērot noteikumus vai apmeklēt veikalu bez mājdzīvnieka.​

  • Padoms: ja neesi drošs, vai konkrētā vieta ir dzīvniekiem draudzīga, vērts to noskaidrot jau iepriekš veikala mājaslapā vai pie ieejas, kur bieži izvietoti attiecīgi simboli.

Kā sagatavot mīluli lielveikala apmeklējumam?

“Apmeklējot sabiedriskas vietas ar mājdzīvnieku, ir svarīgi ievērot vairākus drošības pasākumus. Sunim vienmēr jābūt pavadā, ko saimnieks spēj veikli kontrolēt, bet, ja nevar paredzēt suņa uzvedību citu veikala apmeklētāju tuvumā, ieteicams izmantot arī uzpurni. Savukārt kaķim sabiedriskās vietās jāatrodas slēgtā grozā, somā vai konteinerā, kas pasargā gan pašu dzīvnieku, gan apkārtējos," skaidro Ilze Roce.

Mājdzīvnieku apdrošināšanas eksperte uzsver, ka ne mazāk būtiska ir arī higiēna un kārtība – saimniekam jābūt gatavam savākt dzīvnieka izkārnījumus un pārliecināties, ka mājdzīvnieks ir vesels, vakcinēts un bez saslimšanas pazīmēm. "Tāpat

jāatceras par cieņu pret citiem – ne visi jūtas ērti dzīvnieku tuvumā, tāpēc būtiski nodrošināt, lai dzīvnieks nerada trauksmi vai apdraudējumu.

Arī pašam dzīvniekam sabiedriskā vide var radīt stresu, tad veikala apmeklējumu vēlams plānot īsu vai veikt to bez mājdzīvnieka līdzdalības."

Socializācija. Dzīvniekam jāspēj mierīgi reaģēt uz svešiem cilvēkiem, bērniem, citiem dzīvniekiem un dažādiem trokšņiem. Ja dzīvnieks ir nervozs vai bailīgs, izvēlies mierīgāku vidi – piemēram, mazāku veikalu. 

Piemērots laiks. Izvairieties no pīķa stundām, kad veikalā ir daudz cilvēku.

Pavada vai soma. Dzīvniekiem jābūt īsā pavadā, kas ļauj saimniekam labāk kontrolēt kustības. Mazākiem mīluļiem piemērota būs pārvadājamā soma vai ratiņi. Uzraudzība ir īpaši svarīga – dzīvnieks nedrīkst skraidīt apkārt vai lēkt virsū cilvēkiem, pat ja to dara aiz prieka.

Ūdens un uzkodas. Līdzīgi kā bērniem, arī mājdzīvniekiem pēc intensīvas iepirkšanās var būt nepieciešams ūdens vai neliela uzkoda. Sagatavo to iepriekš.

Tīrība un higiēna. Vienmēr paņem līdzi maisiņus, ja nu gadās kāds "negadījums", un neaizmirsti arī salvetes vai dezinfekcijas līdzekli – tā būs patīkami gan tev, gan apkārtējiem.

Riska zona – eskalatori un slidenas grīdas

Tomēr pat tad, ja dodies uz dzīvniekiem draudzīgu veikalu, jābūt gatavam dažādām situācijām. Ideāli, ja suns ir pieradis pie dažādām virsmām, piemēram, slidenām grīdām vai spīdīgiem flīžu segumiem, kas var dzīvnieku mulsināt. Svarīgi – nekādā gadījumā nelaid dzīvnieku uz eskalatora. Šī pārvietošanās līdzekļa mehānisms dzīvniekam var būt traumatisks vai pat nāvējošs, kā to dramatiskā veidā pierādījis gadījums, ko atspoguļoja raidījums “Nekā personīga”, kur sunim tika smagi savainota kāja un viņu nācās iemidzināt.

Lai pasargātu sevi no neparedzētiem izdevumiem, kas var rasties šādās situācijās – piemēram, veterinārās izmaksas vai citu personu mantas bojājumi, – noderīga ir mājdzīvnieku apdrošināšana. 

Ko darīt, ja dzīvnieks jāatstāj ārpus veikala?

Ja esi ieradies pie veikala, kur dzīvnieki nav atļauti, bet tev nav citas iespējas, jāievēro vairāki ļoti būtiski drošības aspekti. Dzīvnieka atstāšana ārpusē nedrīkst būt pārsteidzīgs lēmums – ne vienmēr tas ir humāns vai drošs risinājums.

Svarīgi ieteikumi, atstājot dzīvnieku pie veikala

  • Neatstāj dzīvnieku vienu ilgāk par dažām minūtēm. Dzīvnieks var kļūt nemierīgs vai uztraukties, ja to atstāj vienu ilgstoši.
  • Izvairies no tiešas saules vai sala. Vasarā mīlulis var pārkarst, ziemā – nosalt, īpaši ja ir mazs vai īsspalvains.
  • Nepieķēdē pie nestabiliem priekšmetiem, jo suns var izrauties vai izraisīt nelaimes gadījumu.
  • Nodrošini, ka dzīvnieku neapdraud garāmgājēji. Sveši cilvēki var mēģināt tavu mīluli noglaudīt, aizskart vai pat nozagt.
  • Izvēlies vietu, kur mīlulis jūtas droši. Ja iespējams, palūdz, lai kāds uzticams cilvēks viņu uzrauga, kamēr tu iepērcies.
  • Nodrošini ūdeni, ja esi prom ilgāk, – īpaši svarīgi tas ir karstās dienās.

Labākais variants, protams, ir plānot iepirkšanos tā, lai dzīvnieks nav jāatstāj ārpusē vispār, – izvēlēties dzīvniekiem draudzīgu veikalu vai doties iepirkties bez mīluļa.

Iepirkšanās kopā ar mājdzīvnieku var būt patiesi brīnišķīga pieredze, ja vien tā ir labi pārdomāta. Ievērojot veikalu noteikumus, rūpējoties par dzīvnieka labsajūtu un ievērojot drošības prasības, tu vari izveidot jaunu tradīciju, kas priecēs gan tevi, gan tavu četrkājaino draugu. 

Raksts tapis sadarbībā ar If Apdrošināšana.

Komentāri
Redaktors iesaka
Nepalaid garām!
Uz augšu