Šodienas redaktors:
Māris Kūrēns
Iesūti ziņu!

BKUS: Daudz biežāk būs vajadzība pēc valsts neapmaksātām papildu vakcīnām

Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) Ģimenes vakcinācijas centra vadītāja, bērnu infektoloģe Dace Zavadska
Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) Ģimenes vakcinācijas centra vadītāja, bērnu infektoloģe Dace Zavadska Foto: Zane Bitere/LETA

Ir svarīgi saprast, vai un kādas papildu vakcīnas bērnam vajadzīgas, lai nodrošinātu pilnīgāku aizsardzību, uzsver Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) Ģimenes vakcinācijas centra vadītāja, bērnu infektoloģe, Rīgas Stradiņa universitātes profesore Dace Zavadska.

Kā aģentūru LETA informēja Bērnu slimnīcā, ļoti reti būs gadījumi, kad kādu vakcīnu nedrīkstēs saņemt - daudz biežāk būs vajadzība pēc papildu vakcīnām, kas nav iekļautas valsts apmaksāto vakcīnu programmā. Tāpēc BKUS Ģimenes vakcinācijas centrs mēģina Veselības ministrijai (VM) un Nacionālajam veselības dienestam argumentēti pamatot, kāpēc šīs papildu vakcīnas bērniem ir jāapmaksā valstij. Piemēram, visbiežāk papildus tiek nozīmēta vakcīna pret meningokoka infekciju.

Lai gan ir pierasts, ka bērniem medikamentus rēķina pēc svara, uz vakcīnām tas neattiecas, kliedējot mītus, skaidro Zavadska. Lielākā daļa vakcīnu ir tik saudzīgas un efektīvas, ka nav atšķirības, vai vakcinē divus, četrus, piecpadsmit vai sešdesmit kilogramus smagu cilvēku, viņa stāstīja.

Drīzāk būtisks ir vecums - pavisam mazi bērni un veci cilvēki no imūnās sistēmas viedokļa ir ļoti līdzīgi, jo pasaules statistika rāda, ka infekcijas visbīstamākās ir tieši bērniem un veciem cilvēkiem. Tāpēc imunitātes aizsardzības "lietussargs" šīm grupām ir vajadzīgs lielāks, uzsver infektoloģe.

Vienlaikus svarīgi zināt, ka, grūtniecības laikā, saņemot vakcināciju, māte pasargā ne vien sevi, bet arī gaidāmo bērnu, tāpēc ir vakcīnas, kas primāri paredzētas, lai pasargātu mammu, un arī tādas, kas primāri domātas tieši jaundzimušā aizsardzībai, piebilda speciāliste.

BKUS Ģimenes vakcinācijas centra mērķos ietilpst arī sarežģītu vakcinācijas gadījumu risināšana. Par tādu uzskatāma situācija, kad bērnam ir hemofilija vai citi asinsrecēšanas traucējumi - tādā gadījumā injekcija pati par sevi var būt bīstama, un ir jāzina pareizā vakcinācijas tehnika.

Tāpat sarežģīti gadījumi saistīti ar priekšlaikus dzimušajiem bērniem, kas jāvakcinē pēc kalendārā, nevis pēc koriģētā vecuma. Tāpat joprojām pastāv nepamatots mīts, ka alerģiskie bērni nedrīkst saņemt vakcīnas, skaidroja infektoloģe.

BKUS Ģimenes vakcinācijas centrs aprīlī atzīmē desmit gadu jubileju. Slimnīcā stāsta, ka šajā laikā centrs kļuvis par partneri sabiedrības veselības jomā un konsultējis mediķus visā valstī, kopumā nodrošinot vairāk nekā 25 000 konsultācijas.

Centra apmeklētājiem katru gadu tiek sniegtas vairāk nekā 2000 ambulatorās un ap 500 stacionārās konsultācijas.

Zavadska uzsver, ka centrs izveidots, jo vajadzība pēc vakcinācijas pakāpeniski pieaugusi - vairojušās arī zināšanas par to, ka pacientiem no riska grupām, tai skaitā priekšlaikus dzimušiem, vakcīnu radītā aizsardzība ir īpaši nepieciešama. Tāpat BKUS pacientu vecāki regulāri sākuši jautāt pēc padoma un iespējas vakcinēties, tāpēc centrs joprojām pilda arī sabiedrības izglītošanas lomu.

Centra vadītāja informē, ka par dažādiem jautājumiem notiek arī regulāras konsultācijas ar Slimību profilakses un kontroles centru un VM speciālistiem. Pieaug arī starptautiskā sadarbība, un centrs iesaistās zinātniskos pētījumos par vakcīnām un imunizācijas praksi.

Pieteikties uz konsultāciju BKUS Ģimenes vakcinācijas centrā var ikviens, un pierakstoties uzreiz var pajautāt, vai un kāda maksa ir paredzama. Lai, nākot uz bērna vakcināciju saskaņā ar vakcinācijas kalendāru, vizīte būtu valsts apmaksāta, ir nepieciešams ārsta nosūtījums. Grūtniecēm nosūtījums nav vajadzīgs, par to kalpo Mātes pase. Visas vakcīnas, kas ir ārpus valsts apmaksātā kalendāra, ir par maksu - arī konsultācija par ceļotāju vakcināciju.

Komentāri
Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu