:format(webp)/nginx/o/2025/04/26/16802144t1h9685.jpg)
Krievijas satelīts “Kosmos-2553”, kuru ASV varas iestādes saista ar Kremļa programmu jauna veida kosmosa kodolieroču izstrādei, iespējams, ir pārstājis darboties. Par to, atsaucoties uz ASV ideju laboratoriju datiem, ziņo aģentūra Reuters. “Novērojumi skaidri liecina, ka satelīts vairs nedarbojas,” komentējot LeoLabs iegūtos rezultātus, norādīja Stratēģisko un starptautisko pētījumu centrs Vašingtonā.
“Kosmos-2553” atrodas orbītā aptuveni 2000 kilometru augstumā virs Zemes, augstas radiācijas zonā, no kuras komunikāciju satelīti un attālās izpētes aparāti parasti izvairās. 2024. gada novembrī LeoLabs radari konstatēja dīvainu satelīta uzvedību, un papildu novērojumi decembrī ļāva secināt par tā “nekontrolētu rotāciju”, raksta aģentūra.
Programma “Slingshot”, kas izseko “Kosmos-2553” kopš tā palaišanas 2022. gada 5. februārī, arī 2024. gada maijā konstatēja neparastas kuģa kustības. Uzņēmuma pārstāvis vispirms ziņoja, ka satelīta spilgtums kļuvis mainīgs, kas varētu liecināt par “iespējamu kritienu”. Tomēr vēlāk Slingshot, atsaucoties uz jaunākajiem datiem, aģentūrai Reuters sacīja, ka satelīts, iespējams, ir nostabilizējies.
ASV Kosmosa pavēlniecība, kas uzrauga orbītā esošos objektus, apstiprināja “Kosmos-2553” orbītas augstuma izmaiņas, bet atteicās komentēt tā pašreizējo statusu. Aģentūras pārstāvis arī norādīja, ka Krievijas deklarētā satelīta misija – pārbaudīt satelītā esošos instrumentus augstas radiācijas apstākļos – “neatbilst tā faktiskajām īpašībām”.
“Kosmos-2553” tika palaists orbītā dažas nedēļas pirms Krievijas iebrukuma Ukrainā 2022. gada februārī. Maskavas oficiālā versija bija tāda, ka satelīts bija paredzēts radara izlūkošanai un radiācijas līmeņa mērījumiem Zemes tuvumā.
Tomēr 2024. gadā šī ierīce nonāca ASV izvirzīto skaļo apsūdzību centrā. Vašingtona apgalvoja, ka Krievija izstrādā kodolieročus, lai iznīcinātu satelītu sistēmas, it īpaši tādus satelītu tīklus kā “Starlink”, ko aktīvi izmanto Ukrainas bruņotie spēki. Krievijas iestādes šīs apsūdzības noraidīja, uzstājot, ka satelīts veic tikai pētniecības uzdevumus.