Šodienas redaktors:
Māris Kūrēns
Iesūti ziņu!

Pareiza eļļas izvēle – būtisks faktors hibrīdauto ilgmūžībā

Ilustratīvs attēls.
Ilustratīvs attēls. Foto: My Ocean Production/Shutterstock

​Hibrīdauto popularitāte turpina strauji pieaugt gan jauno, gan lietoto automobiļu tirgū. Pircēji novērtē šo transportlīdzekļu zemo degvielas patēriņu un uzticamību, taču nereti piemirst par vienu no svarīgākajiem faktoriem – pareizu dzinēja eļļas izvēli.

"Hibrīdsistēmās iekšdedzes dzinēju darbība izvirza ārkārtīgi augstas prasības eļļām. Tieši tāpēc ir būtiski ievērot hibrīdauto ražotāju nosacījumus attiecībā uz smērvielām," norāda Ādams Hušatinskis, "TotalEnergies" Tehniskā departamenta pārstāvis.

Viņš skaidro, ka tiek novērota ievērojama interese par hibrīdautomobiļiem un to pārdošanas apjomi pieaug gan autosalonos, gan arī lietoto auto tirgū. Pircēji novērtē zemo degvielas patēriņu braucot pa pilsētu, taču ne tikai to. Hibrīdauto tiek uzskatīti par uzticamiem un teju bezapkopes transportlīdzekļiem.

Šādos risinājumos dzinēja eļļas kvalitātei ir ārkārtīgi liela nozīme. Iekšdedzes dzinēja darbības specifika eļļai izvirza ļoti augstas prasības – patiesībā tikpat augstas kā sporta dzinēju gadījumā. Turklāt – jo modernāks ir hibrīdauto, jo augstākas ir arī minētās prasības.

Hibrīdsistēmu ABC

Hibrīdauto ir transportlīdzeklis, kurā ir iebūvēti divi dažādi piedziņas veidi. Mūsdienu automobiļu gadījumā tā visbiežāk ir iekšdedzes dzinēja (parasti benzīna dzinēja) un elektromotora kombinācija ar lielāku vai mazāku enerģijas uzkrāšanas jaudu.

Kā uzsver Hušatinskis – lētāko hibrīdauto gadījumā – tā sauktajos vieglajos hibrīdos (mild hybrid jeb soft hybrid) – iekšdedzes dzinējs darbojas nepārtraukti, savukārt elektromotors ir ar nelielu jaudu, aprīkots ar mikroskopisku akumulatoru, un tas tiek izmantots tikai enerģijas atjaunošanai bremzēšanas laikā un dzinēja atbalstam paātrinājuma brīžos. Vides apsvērumu dēļ visi mūsdienās pārdotie jaunie auto ir mikrohibrīdi. Šāda sistēma, piemēram, ļauj izslēgt dzinēju, stāvot pie luksofora, un pēc tam vienmērīgi to iedarbināt, nospiežot akseleratora pedāli. Galvenā mikrohibrīda priekšrocība, salīdzinājumā ar tradicionālo iekšdedzes dzinēja auto, ir zemāki izmeši, pārvietojoties pilsētvidē.

Pilnhibrīdos elektromotora jauda un tā akumulators ļauj pārvietoties elektriskajā režīmā, taču – ierobežotās vilces akumulatora kapacitātes dēļ – tas iespējams, tikai manevrējot stāvvietās, braucot sastrēgumos un kopā ar iekšdedzes dzinēju paātrinājuma brīžos.

Dārgākajos hibrīdauto – uzlādējamajos jeb plug-in hibrīdos – elektriskā piedziņa ļauj pārvietoties bezemisiju režīmā pat vairākus desmitus kilometru – gluži kā elektroauto. Tāpat kā lētākos hibrīdos, arī šeit vilces akumulatori uzlādējas rekuperācijas ceļā, taču tos iespējams uzlādēt arī no ārēja strāvas avota.

Eļļas izaicinājums

Iespējams, pēc šī ievada izlasīšanas daži lasītāji jau nojauš, kāda ir lielākā problēma ar eļļu hibrīdautomašīnās. Kā skaidro Hušatinskis, tā, protams, ir iekšdedzes dzinēja biežā ieslēgšanās un izslēgšanās, kas attiecas uz visiem hibrīdu veidiem, kā arī dzinēja darbība zemā temperatūras diapazonā. Iekšdedzes dzinējs bieži vien paliek nepietiekami uzsildīts, jo īsajos darbības ciklos tam visbiežāk nepietiek laika sasniegt optimālo darbības temperatūru. Pilnhibrīdu, bet jo īpaši uzlādējamo hibrīdu gadījumā šo problēmu pastiprina arī tas, ka dzinējs nereti strauji ieslēdzas un uzņem apgriezienus, būdams pilnīgi auksts. Tas notiek, kad auto

izbrauc no stāvvietas elektriskajā režīmā, iekļaujas satiksmē, un iekšdedzes dzinējs "ieslēdzas darbībā" tikai pie ātruma 50–60 km/h.

Arī pēkšņa dzinēja izslēgšana tam nenāk par labu. Jāatceras, ka daži hibrīdauto dzinēji ir aprīkoti ar turbokompresoru, un šāda agregāta pēkšņa izslēgšana, piemēram, darbojoties ar 3–4 tūkstošiem apgriezieniem minūtē, rada ievērojamu slodzi turbokompresora gultnim.

Hibrīdeļļas

Eļļu ražotāji izmanto vismodernākos tehnoloģiskos risinājumus, lai nodrošinātu optimālu eļļošanu šādos nelabvēlīgos apstākļos. Lai samazinātu laiku, kurā auksta eļļa izplatās pa eļļas kanāliem, ir nepieciešama pietiekami zema viskozitāte un plūstamība. Tikai tā dzinēja "sausās" darbības periodu iespējams samazināt līdz minimumam. Tieši tas ir galvenais iemesls, kāpēc šādiem dzinējiem standarts ir 0W-20 viskozitāte, bet atsevišķiem modeļiem nepieciešama pat 0W-8 eļļa.

Hibrīdiem paredzētajām eļļām jābūt arī ar atbilstošām pretnodiluma piedevām, kas efektīvi darbojas salīdzinoši zemākās eļļas darba temperatūrās. Turklāt tipiskā darbības ciklā eļļā nonāk daļa nesadegušas degvielas kopā ar ekopiedevām. Eļļai jābūt saderīgai ar šīm vielām un jāspēj pretoties paātrinātai oksidācijai vai sabiezēšanai.

Eļļas izvēle hibrīdautomobilim ir ārkārtīgi svarīga, un pat pēc garantijas termiņa beigām ir stingri jāievēro dzinēja ražotāja ieteikumi. Šajā brīdī daudzi hibrīdauto lietotāji varētu būt pārsteigti, jo populārākajiem hibrīdiem mūsu tirgū zem motora pārsega atrodas vienkārši atmosfēriskie benzīna dzinēji, kas pirmajā mirklī var šķist "neprasīgi". Tomēr, ņemot vērā to darbības raksturu, ir ļoti svarīgi izmantot pareizo eļļas veidu saskaņā ar ražotāja ieteikumiem. Dažkārt ir vērts arī "uzsildīt" iekšdedzes dzinēju braukšanas laikā, lai iztvaicētu atlikušo degvielu vai ūdeni, kas uzkrājies kondensāta rezultātā šādos nelabvēlīgos ekspluatācijas apstākļos.

Komentāri
Nepalaid garām!
Uz augšu