Projekta partneris

Tās nav "tikai"
mēnešreizes!

Tas ir
kas vairāk.

Mēnešreižu sākums
bieži rada jautājumus
un bažas

Ir svarīgi apzināties, ka ikviena sieviete piedzīvo šo procesu atšķirīgi – kāda var justies lieliski, cita izjust nelielu diskomfortu, kamēr vēl kāda – izteiktākas sāpes vai nogurumu, un tas viss ir normāli. Galvenais, kas jāsaprot, – tev nav nekādu iemeslu baidīties vai kaunēties par savu ķermeni.

"Vai tas ir normāli?"
"Kas ar mani notiek?"
"Kā es varu justies labāk?"

Mēnešreizes nav tikai meiteņu vai sieviešu lieta, ir svarīgi, lai arī zēni, draugi un ģimenes locekļi saprastu, kas notiek, spētu sniegt nepieciešamo atbalstu un runāt par šo tēmu tikpat atklāti kā par jebkuru citu veselības aspektu.

Sapratne par mēnešreizēm –
pirmie soļi pretī atklātībai
 

Mēnešreizes nav tikai meiteņu vai sieviešu lieta, ir svarīgi, lai arī zēni, draugi un ģimenes locekļi saprastu, kas notiek, spētu sniegt nepieciešamo atbalstu un runāt par šo tēmu tikpat atklāti kā par jebkuru citu veselības aspektu.

Kas ir mēnešreizes?

Mēnešreizes ir dabīgs un normāls organisma process – tas nozīmē, ka meitene kļūst par sievieti un viņas ķermenis gatavojas iespējai nākotnē kļūt par māmiņu.

Kā tas notiek?

Mēnešrežu laikā no ķermeņa izdalās neliels daudzums asiņu – asiņošanas intensitāte katrai sievietei var būt atšķirīga. Tas ir normāli, un tas notiek katru mēnesi.

Kāpēc tas notiek?

Ķermenis katru mēnesi gatavojas tam, ka varētu tikt ieņemts bērniņš, bet, ja grūtniecība nav iestājusies, dzemdes sieniņas noārdās un izvadās no dzemdes mēnešreižu izdalījumu veidā.

Kad sākas mēnešreizes?

Parasti mēnešreizes sākas starp 11 un 13 gadu vecumu.

Cik ilgi tas turpinās?

Mēnešreizes parasti ilgst 3–7 dienas, bet katrai sievietei tas var būt atšķirīgi.

Kā parūpēties par sevi?

Ir dažādi līdzekļi, kas palīdz uzturēt tīrību, piemēram, higiēniskās paketes vai tamponi – atliek tikai izvēlēties to, kas šķiet ērtākais risinājums.

Vai tas sāp?

Dažām sievietēm mēnešreižu laikā var būt vēdersāpes vai jūtīgums, bet ir veidi, kā justies labāk, piemēram, atpūsties, dzert siltu tēju vai, ja nepieciešams, lietot pretsāpju līdzekļus.

Vai tas ir normāli?

Ir ļoti svarīgi justies droši un saprast, ka mēnešreizes ir normāls process, kas notiek ar visām meitenēm, un tādēļ nav jākaunas vai jāuztraucas. Ja kādreiz kaut kas šķiet neparasts vai neskaidrs, to vajadzētu pārrunāt ar mammu vai citu uzticamu pieaugušo.

450x
Sievietes vidēji piedzīvo aptuveni 450 menstruāciju ciklus dzīves laikā.
26%
52% sieviešu teikušas, ka viņu menstruācijas ir "normālas", savukārt 26% izjūt diskomfortu, runājot par to atklāti.
76%
74% sieviešu piedzīvoja negatīvas emocijas, sākoties pirmajām mēnešreizēm.
> 1 no 3
Vairāk nekā 1 no 3 sievietēm atzīst, ka bija slikti informētas par mēnešreižu norisi un sievietes ķermeņa fizioloģiskajām norisēm.
Kā saprast savu ķermeni?
Menstruālais cikls nav tikai reproduktīvās sistēmas darbības indikators – tas arī sniedz vērtīgu informāciju par sievietes vispārējo veselību.

Neregulārs cikls, pārāk ilgi vai īsi mēnešreižu periodi, ļoti smaga asiņošana vai menstruāciju neesamība var norādīt uz dažādām veselības problēmām, piemēram, hormonāliem traucējumiem, policistisko olnīcu sindromu, endometriozi vai citiem traucējumiem.

Tāpēc ir svarīgi regulāri izsekot savam menstruālajam ciklam un pievērst uzmanību jebkādām izmaiņām. Šodien pieejamas daudzas mobilās lietotnes, kas palīdz reģistrēt mēnešreižu sākumu, ilgumu un simptomus. Novērojot cikla izmaiņas, ir svarīgi konsultēties ar ārstu, jo tas var norādīt uz nepieciešamību veikt papildu izmeklējumus un veicināt agrīnu diagnostiku.

30%sieviešu ziņo par neregulāru ciklu, kas var būt saistīts ar stresu, hormonu disbalansu vai slimībām.

5-10%sieviešu saskaras ar PCOS (policistisko olnīcu sindromu), kas ietekmē cikla regularitāti.

Avots: Mayo Clinic https://www.mayoclinic.org/

PSIHOLOĢISKĀS UN EMOCIONĀLĀS GRŪTĪBAS

Menstruāciju laikā sievietes bieži vien saskaras ne tikai ar fiziskām, bet arī emocionālām pārmaiņām.

Hormonu līmeņa svārstības var izraisīt garastāvokļa maiņas, nemieru, aizkaitināmību un pat depresijas sajūtas. Šo emocionālo slodzi dažkārt papildina sabiedrības uzliktie aizspriedumi, ka sievietes ir "emocionāli nestabilas" vai "pārspīlē" savas izjūtas.

75%sieviešu piedzīvo vieglus vai mērenus PMS simptomus

Menstruāciju laikā sievietes bieži vien saskaras ne tikai ar fiziskām, bet arī emocionālām pārmaiņām.

Hormonu līmeņa svārstības var izraisīt garastāvokļa maiņas, nemieru, aizkaitināmību un pat depresiju. Šo emocionālo slodzi dažkārt papildina sabiedrības aizspriedumi, ka sievietes ir "emocionāli nestabilas" vai "pārspīlē" savas izjūtas.

5%cieš no PMDD (pirmsmenstruālā disforiskā traucējuma), kas ir smagāka PMS forma

Avots: National Institute of Mental Health (NIMH) https://www.nimh.nih.gov/

Ir svarīgi atzīt, ka šie emocionālie stāvokļi ir normāli.

Atbalsts no ģimenes un draugiem, kā arī veselīgs dzīvesveids – vingrošana, sabalansēts uzturs – var palīdzēt uzlabot emocionālo labsajūtu.

FIZISKIE SAREŽĢĪJUMI

Līdztekus emocionālajām grūtībām menstruāciju laikā sievietes bieži piedzīvo arī fizisku diskomfortu. Dažām sievietēm sāpes ir vieglas un netraucē, savukārt citām tās var būt ļoti spēcīgas, radot nogurumu, sliktu dūšu un koncentrēšanās grūtības.

Joprojām populārs ir uzskats, ka mēnešreižu sāpes nav pietiekami nopietns iemesls ņemt atbrīvojumu no darba vai sporta. Spiediens turpināt darbu vai sportot, neskatoties uz sāpēm, var kaitēt emocionālajai un fiziskajai labsajūtai. Ir svarīgi runāt par to atklāti un bez kauna, ieklausīties savā ķermenī un nebaidīties ņemt atpūtu, ja nepieciešams. Vingrošana, karsta komprese uz vēdera un pretsāpju līdzekļi var palīdzēt mazināt sāpes.

60%
60% sieviešu mēnešreižu laikā izjūt diskomfortu.
20%
20% sieviešu izjūt tik stipras sāpes, ka tas ietekmē viņu darba spējas un ikdienas dzīvi.
10%
5-10% sieviešu izjūt ļoti smagas sāpes – stāvokli, kas pazīstams kā dismenoreja.

Avots: National Institute of Mental Health (NIMH)

Menstruālā higiēna
Pareiza higiēna menstruāciju laikā ir būtiska sievietes veselības sastāvdaļa. Nepietiekama vai nepareiza intīmā higiēna un nepiemērotu higiēnas produktu lietošana var radīt infekciju risku un veicināt citas veselības problēmas.
Intīmā higiēna

Menstruāciju laikā īpaši svarīgi ir rūpēties par intīmo zonu tīrību, izmantojot maigus, ziepes nesaturošus produktus, kas nebojā dabisko mikrofloru.

Apģērba izvēle

Ieteicams valkāt elpojošu kokvilnas apakšveļu, kas mazinās diskomfortu vai kairinājumu.

Higiēnas līdzekļu izvēle

Ir pieejami dažādi higiēnas produkti, piemēram, paketes, tamponi, menstruālās piltuves un higiēniskie ieliktņi. Katram no tiem ir savas priekšrocības, un svarīgi izvēlēties to, kas ir ērtākais un piemērotākais.

Higiēnas līdzekļu pareiza izmantošana

Higiēnas līdzekļi ir jāmaina ik pēc 4–6 stundām, lai novērstu infekciju risku. Pirms un pēc higiēnas līdzekļu maiņas ir svarīgi rūpīgi nomazgāt rokas, lai samazinātu baktēriju nonākšanas risku dzimumorgānos.

Projekta partneris