MĒS NEAIZMIRSĪSIM.

KRIEVIJAS IEBRUKUMS GRUZIJĀ 2008

Pēc aptuveniem aprēķiniem Gruzijas puse piecu dienu ilgajā Krievijas – Gruzijas karā zaudēja 372 pilsoņus - 168 karavīrus, 188 civiliedzīvotājus un 16 policistus. Aptuveni 1700 civiliedzīvotāji tika ievainoti.

Krievijas puse zaudēja 64 karavīrus, 283 militāristi tika ievainoti. Liels ievainoto skaits bija arī tās sabiedrotajiem osetīniem - 162 civiliedzīvotāji.

2008. gada 9. augusts Gori pilsētā sākās ar svelmi. Taču gaidītā lietus vietā pār pilsētu nolija Krievijas aviācijas bumbas, nopostot divas daudzdzīvokļu dzīvojamās mājas un skolu... piepildot apkārtnes ceļus ar bēgļiem. Pēc Gruzijas valdības datiem šajā uzlidojumā gāja bojā 60 civiliedzīvotāji

Zazas Razmadzes acu priekšā uzlidojumos Gori gāja bojā viņa brālis. Pēc uzlidojuma, skrienot cauri smacējošiem, kodīgiem dūmiem, kas aptumšoja debesis virs Gori, viņš blakus vietai, kur atradās māja, kurā dzīvoja brālis ar ģimeni, paklupa pret kādu ķermeni...

Brālis...

Fotogrāfijas ar Zazu kurš apķēris mirušā brāļa galvu, lūdzot viņu dzīvot, bija tik spilgtas, ka Kremlis izplatīja maldīgu informāciju, apgalvojot, ka tās ir neīstas.

Gruzijas galvaspilsētas Tbilisi slimnīcās sāka ievest ievainotos. Par slimnīcām pārvērtās Dienvidosetijas māju pagrabi

Gruzijas okupēšana 2008. gadā: notikumu hronoloģja:

  • 2008. gada 29. aprīlis - Krievija nosūta uz Abhāziju militāros spēkus, lai apkarotu, kā apgalvo, "Gruzijas plānus uzbrukt".

  • 2008. gada 7.-9. augusts - Gruzijas prezidents Mihails Saakašvili nosūta karaspēku uz Dienvidosetiju. Krievija reaģē, pārvietojot savus karaspēkus pie robežas, lidojot ar lidmašīnām virs Gruzijas un sākot uzlidojumus Dienvidosetijā.

  • 2008. gada 10. augusts - Krievija caur Dienvidosetiju uz Gruziju nosūta tankus un karavīrus, virzoties uz Gori pilsētu.

  • 2008. gada 12. augusts - Ar Francijas prezidenta Nikolā Sarkozī starpniecību tiek panākta sešu punktu pamiera vienošanās.

  • 2008. gada 26. augusts - Krievijas prezidents Dmitrijs Medvedevs paraksta rīkojumu par Dienvidosetijas un Abhāzijas neatkarības atzīšanu. Uz to reaģējot, ASV prezidents Džordžs Bušs nāk klajā ar paziņojumu, kurā cita starpā teikts: "ASV nosoda Krievijas prezidenta lēmumu atzīt par neatkarīgām valstīm Gruzijas reģionus Dienvidosetijā un Abhāzijā ... Ir jāievēro teritoriālā vienotība un Gruzijas robežas -  kā Krievijai, tā jebkurai citai valstij.

Desmit gadus pēc okupācijas nekas nav beidzies. Krievija īsteno “kluso okupāciju”, kurā netiek izmantoti nedz skaļi ieroči, nedz kara pieteikumi, vien atklāta nekaunība. Brutālas cilvēku nolaupīšanas un izpirkuma maksas pieprasīšana ir Gruzijas teritorijas okupācijas pierobežas ikdiena.

Kādu rītu viņš pamodās svešā valstī - pagalmā rosījās krievu militāristi. Naktī viņi bija pārbīdījuši dzeloņdrāšu robežžogu dziļāk Gruzijas teritorijā, tas tagad sadalīja sētu. Tā notiek nepārtraukti - viņi pārbīda robežas... katru reizi - 200 līdz 500 metrus, 10 gadu laikā tie ir kilometri...

Tas ir 81 gadu vecā Dato Vanišvili no Khurvaleti stāsts, viņš kļuvis par šī kara simbolu.

Vietējo iedzīvotāju nolaupīšanas pārsvarā veic krievu militāristi, kuriem bez izpirkuma maksas par to kā balvu piešķir vienu nedēļu atvaļinājuma. Cilvēku nolaupīšanās iesaistās arī okupēto zonu iedzīvotāji.

Okupētajās teritorijās nav daudz iespēju nopelnīt, un izpirkuma maksa, kas parasti ir aptuveni 50 ASV dolāru, tur ir milzīga nauda - aptuveni mēneša pensijas apmērā.

Šī gada 22. februārī okupācijas režīms Akhalgori ciemā Dienvidosetijā nolaupīja 35 gadus veco Arčilu Tatunašvili, bijušo NATO militāristu. Nākamajā dienā tika paziņots, ka Tatunašvili miris neskaidros apstākļos. Viņa mirstīgās atliekas radiniekiem tika atdotas 26 dienas pēc nāves, 20. martā - pēc tam, kad notikušais bija izraisījis vietējās un starptautiskās sabiedrības sašutumu.

Līķim nebija iekšējo orgānu, ieskaitot smadzenes un sirdi, pēc neapstiprinātas informācijas trūka arī vairākas ķermeņa daļas. Līķa ārējā apskate liecināja, ka vīrietis, visticamāk, spīdzināts līdz nāvei...

Dienvidosetijā un Abhāzijā katrā ir pa 19 Krievijas militārajām bāzēm. Tās visas līdzinās viena otrai.

Dienvidosetijas teritorijā varētu būt no 600 līdz 800 Krievijas robežsargu. Militārajās bāzēs viņi dzīvo kopā ar savām ģimenēm – sievām un bērniem.

Krievijas militāristi vairāk nekā desmit gadu laikā Kemerti ciemu okupētajā vēsturiskajā Gruzijas teritorijā Samačablo, kas tagad ir Krievijas kontrolētā Dienvidosetija, pārvērtuši par poligonu, kurā notiek šaušanas apmācības.

Astoņus gadus vecais Luka Odišvilli dzimis bēgļu ģimenē no okupētās Dienvidosetijas. Viņa klasei skolotāja uzdeva rakstīt sacerējumu par tēmu "Ko es darītu, ja man būtu burvju nūjiņa". "Ja man būtu burvju nūjiņa, es pavēlētu atdot Krievijas okupētas teritorijas - Abhāziju, Akhalgori un Samačablo. Es varētu kopā ar visiem bērniem priecāties par šo Jaunā gada dāvanu". Sacerējuma beigās ir skolotājas piebilde: "Luka, tev ir šī burvju nūjiņa..."

MĒS NEAIZMIRSĪSIM


Sadarbībā ar Gruzijas pretokupācijas pretošanās kustību "Spēks vienotībā" ("Power in Unity", deoccupation.ge)
Projektā izmantoti deoccupation.ge, REUTERS, AP, AFP materiāli.