Pie it kā parastas slodzes – darbā, mācībās, sporta zālē – pēkšņi sāk traucēt ātra noguruma sajūta, izsīkums, sāpes un diskomforts orgānu sistēmās, kas raksturīgs veģetatīvajai disfunkcijai.
Mūsdienās tiek piedāvāts daudz tēju, dziedniecisko tinktūru, taču pētījumi pierāda, ka visefektīvākā kombinācija miega uzlabošanai ir melatonīna, melisas un piparmētru kombinācija.
Tēlaini izsakoties, melatonīns ir organisma dabiskā miegazāle. Ja zinātniski, tad tas ir epifīzes hormons, kas regulē organisma diennakts ritmus. Savukārt melisas lapu ekstraktam piemīt spēcīga nomierinoša iedarbība. Tas darbojas kā antidepresants, un tam ir diezgan spēcīga ietekme uz pārmērīgu emocionālo stresu, pārmērīgu uzbudinājumu, depresiju, neirozēm un bezmiegu. Bet pats galvenais, ka tas neizraisa atkarību un nerada “ķīmisku triecienu” ķermenim. Bet piparmētra ir līdere starp augiem, kas var normalizēt miegu un nomierināt. Pateicoties pētījumiem, izdevās noskaidrot šādu faktu – visas piparmētru šķirnes lielā koncentrācijā satur mentolu un izovalērskābi. Šīs vielas atvieglo asinsvadu spazmas un attīra tos, nomierina nervu sistēmu un uzsāk miega hormona melatonīna ražošanas procesu.
Papildus dabisko līdzekļu palīdzībai eksperti iesaka:
* Ierobežojiet vai pārtrauciet kofeīnu saturošu produktu (kafija, tēja, toniki) lietošanu! Nelietojiet tos 6 stundas pirms gulētiešanas!
* Ievērojiet mērenību alkohola lietošanā. Deva pieaugušajam nedrīkst pārsniegt pāris glāzes vīna, pudeli alus vai 70 gramus stipro alkoholisko dzērienu dienā.
* Uz logiem izmantojiet gaismas necaurlaidīgus aizkarus (aptumšošanu). Ja jums ir plāni aizkari, dienasgaisma var nomākt melatonīna ražošanu un traucēt rīta miegu.
* Atstājiet lietas uz rīta pusi, netērējiet nakts miegu kam "noderīgākam" vai steidzamākam. Labāk celies agri un no rīta dari visas nepieciešamās lietas!
Viena no mūsdienu teorijām par smadzeņu darbību vēsta, ka visproduktīvākais darba laiks ir no 5 līdz 8 no rīta.
Ja šīs metodes vairs nepalīdz naktīs mierīgi aizmigt un dienā justies možam, tad jāsazinās ar ģimenes ārstu vai praktizējošu psihiatru.
Un atcerieties, ka veselīgs miegs ir labākais līdzeklis pret stresu un rudens skumjām!