Tā kā C vitamīna iespējamie blakusefekti var būt caureja un kuņģa kairinājums, to vislabāk lietot pēc ēdienreizes vai kopā ar maltīti.
Tieši pareiza šī vitamīna lietošana palīdzēs samazināt blakņu iespējamību. Šos vitamīnus organisms uzņem tik, cik tam ir nepieciešams, bet pārējo izvada ar urīnu. Tā kā šie vitamīni organismā neuzkrājas, tos ieteicams lietot kā uztura bagātinātājus katru dienu.
Lai labāk uzsūktos dzelzs, nepieciešama skāba vide, tādēļ to var lietot kopā ar C vitamīnu, arī kopā ar skābu sulu. Rīta kafija tieši neietekmē vitamīnu vai mikroelementu uzsūkšanos, taču spēj paātrināti izvadīt tos no organisma, jo tai piemīt diurētisks efekts, skaidro Laila Zālīte.
Vienīgais B grupas vitamīns, ko speciālisti iesaka lietot vakarā, ir B3 vitamīns jeb niacīns, jo tas piedalās iemigšanas procesos.
Kā pareizi lietot multivitamīnus
“Nevajadzētu lietot vairākus vitamīnu kompleksus vienlaikus, bet izvēlēties vienu, kas konkrētajā brīdī ir aktuāls, piemēram, vitamīni grūtniecei, sirds veselībai vai nervu sistēmas stiprināšanai,” iesaka farmaceite.
Multivitamīnus iesaka lietot pēc pusdienām.
Pirmkārt – pusdienu maltīte parasti ir apjomīgāka nekā brokastis un, otrkārt, daudziem hronisko slimību pacientiem tieši no rīta jālieto nozīmīgi medikamenti (piemēram, asinsspiediena mazināšanai).
Nereti intoksikācijas dēļ grūtnieces no rītiem saskaras ar sliktas dūšas radītām problēmām, tādēļ šajā periodā vitamīnus vislabāk lietot pēcpusdienā. Grūtniecības laikā vitamīnus var lietot arī uz nakti.
Ja vien ārsts nav noteicis citādi, vitamīnus neiesaka lietot bez pārtraukuma – nevajadzētu 5-6 mēnešus dzert vienus un tos pašus vitamīnus. Izņēmums varētu būt vitamīnu komplekss matiem, nagiem un ādai (jo tas jālieto ilgstoši kursa veidā), zivju eļļa un D vitamīns.
Raksts tapis sadarbībā ar "Apotheka".